An airport gate reassignment problem with two criteria
İki kriterli havalimanı kapısı yeniden atama problemi
  1. Tez No: 745296
  2. Yazar: DURSEN DENİZ POYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, uçakların kapılara atandığı ve bazı kapılarda aksama olan bir havalimanı kapısı yeniden atama problemini ele alıyoruz. Arızanın akabinde, uçaklar verimlilik ve stabilite ölçüleri dikkate alınarak yeniden atanmaktadır. Verimlilik kriterimiz, uçak sayısı ve uçaklardaki yolcu sayısına göre kapıların maksimum kullanımı üzerine odaklanmaktadır. Öte yandan, stabilite kriterimiz ilk plana mümkün olduğunca yakın kalmayı dikkate almaktadır. Verimlilik ve stabilite kriterlerimize göre iki ekstrem, destekli ekstrem ve tüm baskın amaç vektörleri üretmek için çözüm yaklaşımları öneriyoruz. Ayrıca çözümlerin karmaşıklığını azaltan bir optimal ayrıştırma kuralı sunuyoruz. Kapsamlı deneylerimiz, çözüm algoritmalarımızın başarılı sonuçlar verdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider an airport gate reassignment problem where the aircraft are already assigned to the gates and a disruption occurs at some of the gates. After the disruption, the aircraft are reassigned to the gates considering efficiency and stability measures. Our efficiency criterion focuses on the maximum utilization of the gates in terms of both the number of aircraft and the number of passengers in these aircraft. On the other hand, our stability criterion is concerned with remaining as close to the initial plan as possible. We propose solution approaches for generating two extreme, extreme supported, and all nondominated objective vectors with respect to our efficiency and stability criteria. We also present an optimal decomposition rule that reduces the complexity of the solution. Our extensive experiments have shown the satisfactory behavior of our solution algorithms.