Candida albicans biyofilmlerine karşı antifungallerin tek başlarına ve tigesiklin ile kombinasyonlarının in vitro araştırılması
In vitro activities of antifungals alone and combination with tigecycline against candida albicans biofilms
- Tez No: 745300
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN ÖTÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Mikrobiyoloji, Pharmacy and Pharmacology, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sağlıklı bireylerin normal florasında bulunabilen Candida türleri bazı hazırlayıcı faktörlerin varlığında yüzeyel ve ciddi sistemik enfeksiyonlar oluşturabilen fırsatçı mikroorganizmalardır. Candida türlerinin neden olduğu bu enfeksiyonlarda konak savunma sistemi kadar etkene ait virulans faktörleri de oldukça önemlidir ve özellikle yabancı yüzeylere yapışarak çoğalması ve biyofilm tabakası oluşturması konak immün mekanizmalarından ve antifungal ajanlardan korunmasını sağlar. Günümüzde yapılan çalışmalar ile hastalıklarının yaklaşık %60'inin biyofilmlerden kaynaklandığı bildirilmiş ve artan direnç nedeniyle tedavileri önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu nedenle bu enfeksiyonların tedavisi için genellikle antimikrobiyal ajanların kombinasyonları kullanılmaktadır. Çalışmamızda çeşitli antifungallerin tek başlarına ve tigesiklin ile kombinasyonları C. albicans planktonik hücrelerine, olgun biyofilmlerine ve biyofilm oluşumu üzerine etkileri araştırılmıştır. Olgun biyofilme karşı tek başına en etkili antifungalin ekinokandinler, en az etkili antifungalin ise flukonazol olduğu bulunmuştur. Biyofilm oluşumuna karşı ise tek başına en etkili antifungaller amfoterisin B ve anidulafungin, en az etkili antifungalin ise itrakonazol olduğu tespit edilmiştir. Planktonik hücrelere karşı tigesiklinin özellikle amfoterisin B ile kombinasyonlarında sinerjist etki, itrakonazol ile ise antagonist etki gözlenmiştir. Olgun biyofilm içerisindeki hücrelere karşı tigesiklinin özellikle kaspofungin ile kombinasyonlarında kaspofunginin tek başına olan etkisinden daha yüksek, itrakonazol ile kombinasyonlarında ise itrakonazolün tek başına olan etkisinden daha düşük bir etki gözlenmiştir. Biyofilm oluşumu üzerine karşı ise tigesiklinin özellikle amfoterisin B ve anidulafungin ile olan kombinasyonlarında en etkili sonuçlar bulunmuştur. Sonuç olarak çalışmamızda tigesiklinin antifungallerle birlikte planktonik hücrelere, olgun biyofilme ve biyofilm oluşumuna karşı olumlu etkileri gösterilmiş ve bu nedenle yüksek doz tigesiklinin özellikle amfoterisin B ve ekinokandinlerle kombinasyonlarının biyofilmlere karşı kullanılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Candida species can be found in the normal microbiota of healthy individuals, which are opportunistic microorganisms and can form superficial and serious systemic infections in the presence of certain preliminary factors. Microorganisms' virulence factors are also very important as well as host defense systems in Candida infections, especially adhesion and biofilm formation can protect fungi from host defense and antifungal agents. Studies of today reported that, about 60% of the diseases resulting from biofilm and due to the increasing resistance, treatment of them have become a major problem. Therefore antimicrobial combination therapy is used for treatment these infections. In this study we evaluated antifungal agents alone and combination with tigecycline against planktonic cells, mature biofilms and biofilm formation of C. albicans. It was found that echinocandins were the most effective whereas fluconazole was least, against mature biofilms. Against biofilm formation, most effective antifungals on their own were amphotericin B and anidulafungin, least effective was itraconazole. Against planktonic cells, combinations of tigecycline with amphotericin B showed synergist effect and combinations with itraconazole showed antagonist effect. Maximal efficacy against mature biofilm was observed with tigecycline and caspofungin combination and minimal effect with itraconazole combination. Tigecycline and amphotericin B and anidulafungin combinations were found highly effective in the prevention of C. albicans biofilm formation. According to our study, tigecycline in combination with particularly amphotericin B and echinocandins is highly active against planktonic cells, mature biofilms and forming biofilms of C. albicans.