Analysis of narcissus effect in infrared optical systems with cooled detectors
Soğutmalı dedektörlü kızılötesi görüntüleme sistemlerinde narsis analizi
  1. Tez No: 745301
  2. Yazar: SERHAT HASAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN KAAN YERLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kızılötesi lens tasarımı görünür bölge lens tasarımıyla birçok yönden benzerlik gösterir. Optik bozulum tipleri ve hesaplamaları, toleranslandırma yöntemleri görünür bölge lenslerinde uygulandığı gibi kızılötesi lenslerde de uygulanır. Ancak, kızılötesi lenslerde görünür bölge lenslerinden çok farklı tasarım yönleri vardır. Bu yönlerden biri de soğutmalı kızılötesi dedektörlerin kullanıldığı kızılötesi lenslerde görülen narsis etkisidir. Narsis etkisi yüksek performanslı askeri elektrooptik sistemler için tasarlanan soğutmalı dedektörlü kızılötesi lenslerde bilinen bir etkidir. Bu etki, soğutmalı dedektörün kırılmalı optik lens yüzeylerinden kendi üzerine geri yansımasıdır ve kızılötesi görüntüde merkezde siyah bir daire olarak görülür. Narsis etkisi lens tasarım safhalarında kontrol edilmezse, kızılötesi görüntü kalitesini oldukça düşürür. Narsis etkisi kızılötesi lens tasarımında iki tane paraksiyel parametreyle kontrol edilir. Bu parametrelerden biri narsis dağılımının büyüklüğünü kontrol ederken, diğeri dedektör üzerindeki dağılımını kontrol eder. Narsis etkisi genelde optik mimarinin, lens sayıları ve malzemelerinin halihazırda belirlenmiş olduğu optik lens tasarımının son safhalarında analiz edilir. Eğer narsis performansı yeterli seviyede değilse, hem optik bozulumlar hem de narsis açısından yeterli seviyeye ulaşmak için oldukça verimsiz ve zaman alan iterasyonlara ihtiyaç vardır. Bu tezde, optik tasarımcıların narsis etkisini erken lens tasarım safhalarında kontrol edebilmelerini sağlayan bir narsis kontrol tekniği geliştirilmiştir. Geleneksel paraksiyel narsis kontrol parametreleri Seidel bozulum katsayılarına benzer yeni bir bozulum katsayısı olarak kullanılabilecek iki narsis kontrol metriğine dönüştürülmüştür. Önerilen narsis kontrol modeliyle bir lensin narsis performansı optik bozulumların yanında lens tasarımın erken safhalarında dikkate alınabilir.
Özet (Çeviri)
Infrared lens design has many aspects similar to visible lens design. Optical aberration types and calculations, tolerancing procedures are applied in the same way in infrared lens design as in the visible lens design. However, there are many design aspects in infrared lens which are very different from visible lens design. One of these aspects is the narcissus effect in infrared lenses utilizing cooled infrared detectors. Narcissus effect is a very well known phenomenon in infrared lens with cooled detectors designed for high performance military electro-optical systems. It is the retroreflection of the cooled detector onto itself from refractive lens surfaces and seen as a dark spot at the center of the infrared image. It highly degrades the quality of the infrared image if it is not controlled in infrared lens design stages. Narcissus is controlled by two very important paraxial parameters in infrared lens design. While one of these paraxial parameters control the amplitude of the narcissus distribution, the other controls the variation of the narcissus distribution across the detector. Narcissus performance of an infrared lens is generally analysed at the far end of the optical lens design at which the main architecture of the optical layout, lens numbers and materials are already determined. If the narcissus performance of the designed lens is not satisfactory, very time consuming and inefficient iterations are needed in order to achieve a satisfactory optical performance from both optical aberrations and narcissus perspective. In this thesis, a narcissus control technique which enables optical designers to control narcissus effect in the early stages of the infrared lens design is constructed. Conventional paraxial narcissus control parameters are transformed into two narcissus control metrics which are used as a new type of aberration similar to the Seidel aberration coefficients. Narcissus performance of a lens can be taken into consideration in the early design stages beside optical aberrations with the help of the proposed thin lens narcissus model.