Development of Coded Modulation Techniques for the Mobile Radio Environment
Mobil Radyo ortamında kodlu modülasyon tekniklerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 745327
  2. Yazar: REYAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. P.N. DENBIGH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Sussex
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Haberleşme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tezde, mobil radyo ortamındaki bazı modülasyon şemaları için güç verimliliğini artırma arayışı ele alınmaktadır. Çalışmada, belirli kodlanmış modülasyonlar ile elde edilebilecek avantajlar, kodlanmamış durumlarıyla karşılaştırılarak incelenmiştir. İki tür kodlama tekniği, yani PSK ile birleştirilmiş kafes kodlu modülasyon (TCM) ve konvolüsyon kombinasyonu kısmi yanıt dijital faz modülasyonu (DPM) ile kodlama incelenmiştir. TCM, Gauss gürültü kanalları altında şüphesiz gerçek kodlama kazanımları elde ederken, diğer kanal bozuklukları altında nasıl performans gösterdiği hala açık bir sorudur. Zamanla değişmeyen semboller arası girişim (ISI) ve frekans seçici Rayleigh sönümleme kanalları bu çalışmada dikate alınmıştır. Özellikle, Ungerboeck'in kafes kodlu 8-PSK şeması (4 durumlu 2/3 oranı) incelenmiştir. Zamanla değişmeyen ISI veya frekans seçicili kanallar tarafından bozulmuş bu tür bir sinyali kurtarmak için seçici Rayleigh sönümleme kanalları, maksimum olabilirlik dizi tahminine (MLSE) dayalı alıcı yapıları tanıtılmaktadır. Bu tezde kısmi cevaplı ikili ve 4 seviyeli DPM'de 1/2 oranlı evrişimli kodlama durumu ele alınmıştır. Bu çalışmanın temel ilgi alanı, 1/2 oranın en iyi kombinasyonlarını bulmaktır.
Özet (Çeviri)
The search for improving the power efficiency is addressed in this thesis for some modulation schemes in the mobile radio environment. This topic hits been the focus of attention for the past several years and modulation techniques such as trellis coded modulation (TCM ) and continuous phase modulation (CPM) with convolutional codes have evolved. In this thesis, the advantages that can be obtained with specific coded modulations as compared to their uncoded cases are examined. Two kind of coding techniques, namely trellis coded modulation (TCM ) combined with PSK and the combination of convolutional coding with partial response digital phase modulation (DPM ), are examined. While TCM undoubtedly achieves real coding gains under Gaussian noise channels, it is still an open question how it performs under other channel impairments. This is addressed in this thesis concerning time invariant intersymbol interference (ISI) and frequency selective Rayleigh fading channels. The type of coding examined with PSK is the trellis coding. In particular, Ungerboeck's trellis coded 8-PSK scheme (rate of 2/3 with 4-states) is emphasized. To recover this kind of signal corrupted by time invariant ISI or frequency selective Rayleigh fading channels, receiver structures based on maximum likelihood sequence estimation (MLSE) are introduced. Their performances are evaluated by computer simulations. The results show that this detection algorithm has superior performance when compared with conventional hard-decision demodulation. Partial response digital phase modulation (DPM) is a constant amplitude modulation scheme with attractive spectral characteristics. Its advantages over CPM motivated a consideration of this modulation scheme in mobile radio transmission. In this thesis the case of rate 1/2 convolutional coding in partial response binary and 4-level DPM is emphasized. The main interest of this study is to find the best combinations of 1/2 rate convolutional encoder, mapping rule and partial response DPM modulator (binary and 4-level) for given memory length and modulation index. The error probability of a system, in an additive white Gaussian noise channel, is a function of the free squared Euclidean distance d*,in. Since the error probability decreases with the increase of the combinations of encoder, mapping rule and modulator, which maximise d*,in are investigated. In order to validate the outcomes of the results, the computer simulation of the whole transmission system is performed. Receiver structures are proposed and presented to recover these coded signals under the frequency selective Rayleigh fading channel. The bit error rate (BER) performances of Trellis coded 8-PSK and coded 4-level 3-SP (Sine pulse) DPM schemes under frequency selective Rayleigh fading channel are evaluated through the use of computer simulations. It is found th at trellis coded 8-PSK provides a small amount of coding gain when compared with the uncoded 4-PSK, which has the same spectral efficiency as the coded 8-PSK. For the partial response DPM case, some coded schemes with the same spectral efficiencies as the uncoded ones and as some coded CPM schemes, but with higher power efficiencies, are presented