Nazal mukoza hasarı oluşturulmuş rat modelinde yağ dokusu kaynaklı vasküler stromal fraksiyon/jel materyalinin yara iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of adipose tissue derived vascular stromal fraction/gel on nasal mucosal wound healing in experimental rat model
- Tez No: 745342
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KARADAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Nazal mukoza hasarı; endoskopik sinüs cerrahisi, septorinoplasti gibi cerrahi operasyonlar sonrasında ya da burun travmasına sekonder oldukça sık görülmekle birlikte cerrahi başarı ve hasta memnuniyetini doğrudan etkileyebilmektedir. Çalışmamızda yağ dokusudan elde edilen vasküler stromal fraksiyon/jelin rat nazal mukozasının iyileşmesi üzerine histopatolojik etkisi mometazon furoat ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: 52 adet Sprague Dowley cinsi rat, rastgele seçilerek her grupta 14 adet olacak şekilde 3 grubuna ayrıldı. Fırçalama tekniği ile her ratın sağ nazal mukozası hasarlandı. Kontrol grubunda; sağ nazal kaviteye serum fizyolojik ile emdirilmiş merosel 10 dakika boyunca 7 gün uygulandı. Mometazon furoat (MF) grubunda; sağ nazal kaviteye 10 μl hacminde mometazon furoat emdirilmiş merosel 10 dakika boyunca 7 gün süre ile uygulandı. Vasküler stromal fraksiyon/jel (VSF/jel) grubunda; ratlardan kasık bölgesinden eksize edilen yağ ile SVF/jel hazırlandı ve sağ nazal kaviteye 10 μl hacminde kanül yardımıyla verildi. Hasar sonrası 14 ve 28. günlerde örneklem amaçlı hayvanlar sakrefiye edildi. Hematoksilen-eozin boyama ile nazal mukozadaki histolojik değişimler incelendi. Bulgular: Epitelyal kalınlık indeksinde 14 ve 28. günlerde 3 grup arasında da anlamlı fark izlendi (p0.005). Sonuç: VSF/jel, mometazon furoat ve kontrol grubuna göre nazal mukoza reepitelizasyonunu hızlandırmış, goblet hücresi ve silya oluşumunu uyarmış, osteit oluşumu ve adezyonları azaltmıştır. Elde edilme kolaylığı ve uygulanma pratikliği ile klinik kullanımda nazal mukoza hasarı sonrası yara iyileşmesinde töropötik potansiyeli mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Aim: After surgeries like endoscopic sinus surgery, septorhinoplasty or nasal trauma, nasal mucosal injuries are often encountered and it can directly or indirectly affect surgical outcomes and eventually patient satisfaction. In our study, histopathological effect of adipose tissue-derived vascular stromal fraction and mometason furoate on nasal mucosal healing is comparetively assessed. Materials and Methods: 52 Sprague Dowley rats were randomly selected and divided into 3 groups with 14 in each group. The right nasal mucosa of each rat was damaged by the brushing technique. In the control group; merocele impregnated with saline was applied to the right nasal cavity for 10 minutes for 7 days. In the mometasone furoate (MF) group; mometasone furoate-impregnated merocele in a volume of 10 μl was applied to the right nasal cavity for 10 minutes for 7 days. In the vascular stromal fraction/gel (VSF/gel) group; SVF/gel was prepared from the fat excised from the inguinal region of the rats and injected into the right nasal cavity in a volume of 10 μl with the help of a cannula. To sample, animals were sacrificed on the 14th and 28th days after injury. Histological changes in the nasal mucosa were examined by hematoxylin-eosin staining. Results: There was a significant difference between 3 groups for the epithelial thickness index on 14th and 28th days (p0.005). Conclusion: VSF/gel accelerated nasal mucosa reepithelialization, stimulated goblet cell and cilia formation, decreased osteitis formation and adhesions compared to mometasone furoate and control groups. It has great therapeutic potentials for clinical use in wound healing after nasal mucosal injury with its ease of obtaining and practicality of application.