Burun ve paranazal sinüs cerrahisinde yara iyileştirici ajanların kullanılması
The application of wound healing agents on the surgery of nose and paranasal sinuses
- Tez No: 118694
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA TÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
44 ÖZET Bu çalışmada, yara iyileştirici ajanların nazal mukoza üzerine etkilerini araştırmak üzere 48 adet beyaz Yeni Zelanda yetişkin erkek tavşanının nazal mukozalarında hasar oluşturuldu. Ketamin anestezisi altında gerçekleştirilen bu işlemden hemen sonra hayvanların her iki nazal kavitelerine 48 saat kalmak üzere nazal tampon yerleştirildi Birinci grup hayvanların nazal tamponları enzimatik yara iyileştirici ajan olan clostridiopeptidase A (Novuxol® pomad, Knoll: 1.2 ünite clostridiopeptidase A/ 1 gram pomad), ikinci grup hayvanların nazal tamponları yara iyileştirici ajan olan asiaticoside (Madecassol® Roche Consumer Health), üçüncü grup hayvanların nazal tamponları topikal antibiyotikli pomad nitrofurazone (Furacin® Procter & Gamble) ve dördüncü grup hayvanların nazal tamponları yumuşak parafin (vehicle) içermekteydi. Kendi aralarında iki gruba bölünen hayvanlardan ilk grup birinci hafta sonunda ikinci grup ise üçüncü hafta sonunda sakrifiye edildi Hayvanların nazal kavite, nazal septum, paranazal sinüs ve konkaları blok olarak çıkarılarak %10'luk formaldehid içinde bir gün bekletildikten sonra 4 mm aralıklarla koronal planda seri kesitler alındı. Kesitler önde kesici dişler seviyesinin hemen arkasından, arkada sert damak bitimine kadar yapıldı. Işık mikroskobu altında her bir hayvana ait kesitler ayrı ayrı, mukozal ödemin şiddeti, septal kartilaj hasan, epitel hücrelerdeki silya kaybının derecesi, intraepitelyal gland proliferasyonunun derecesi, goblet hücre miktarı, enflamatuar hücre infiltrasyonunun şiddeti, mukoza kalınlığı, lipogranülomatöz reaksiyon, epitel erozyonu, yapışıklık, yassı epitel metaplazisi ve subepitelyal bağ dokusu kalınlğındaki değişiklikler değerlendirilerek skorlandı. Asiaticoside'in kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha az erken mukozal ödem, geç dönem siliya kaybı ve enflamatuvar hücre infiltrasyonuna yol açmaktadır (p0.05).
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY In this study, nasal mucosae of 48 New Zeland adult male rabbits was injured in order to evaluate the effects of wound healing agents. After the manipulation, upon induction ketamin anesthesia, anterior ribbon gauzes were inserted into both nasal cavities. The first group of ribbon gauzes were impregnated with enzymatic wound healing agent clostridiopeptidase-A (Novuxol®, Knoll: 1.2 ünite clostridiopeptidase A/ 1 gram), the second one with wound healing agent asiaticoside (Madecassol® Roche Consumer Health), third one with topical antibiotic nitromrazone (Furacin® Procter & Gamble) and the fourth one with soft paraffin (vehicle). Among the subdivided groups of all animals of the first group were sacrified at the end of the first week, and the second one at the 21th day after intervention. Nasal cavity, nasal septum, paranasal sinuses and turbinates of animals were dissected without disintegrating and put in 10 % neutral buffered formalin, then 4 mm coronal sections were taken. All the sections were examined and scored with respect to mucosal edema, septal cartilage destruction, ciliary loss of epithelial cells, intraepithelial gland proliferation, quantity of goblet cells, severity of inflammatory cell infiltration, mucosal thickness, epithelial erosions, synechia formation, squamous cell metaplasia and thickness of subepithelial connective tissue.