Tebliğ ayetleri ve insanın eğitimindeki yeri
Declaration verses and their place in human education
- Tez No: 745348
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HİLMİ BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Kur'ân-ı Kerim, insanlığa rehber olarak indirilen vahiy kaynaklı bir kitaptır. İnsanlığa rehber olarak gönderilmesinden dolayıdır ki en temel konularından biri de insandır. İnsan kendi haline bırakılmamaış, bizzat kendi içerisinde de bir eğitim sistemi olan İslam dini, tebliğ ayetleri ışığında insanlığı eğitmeyi gaye edinmiştir. Çalışmamızın giriş kısmında tez ile ilgili teknik bilgilerden bahsedildikten sonra ilk bölümümüzde insan, insan ile alakalı kavramlar, insanın özellikleri ile ilgili incelemeler yapılmıştır. Tebliğin muhatabı işlendikten sonra tebliğin mahiyeti ve zaruriyeti ile ilgili konulara değinilmiştir. İkinci bölüm de ise tebliğ ile ilgili kavramlar, İslam'dan önceki dönem ve tebliğ ayetlerinin tahlili yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Holy Quran is a book of revelation that was downloaded as a guideto humanity. Since it was sent as a guide to humanity, one of its most basic subjects is human. Man is not left to himself, Islam, wich is an education system in itself, aimed to educate humanity in the light of the verses of announcement. After mentioning the technical information about the thesis in the introduction part of our study; the human, the concepts related to the human, the human characteristics were examined in the first part. After the addressee of the announcement is processed, the issues related to the contents and necessity of the announcement are mentioned. In the second part, the concepts related to announcement, the period before Islam and the verses of announcement are analyzed.