Slow violence and toxic discourse in fictional works
Kurgusal eserlerde yavaş şiddet ve toksik söylem
- Tez No: 745347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AYŞE SAHTİYANCI ÖZTARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde canlıların sağlığını tehdit eden birçok atık ve toksik madde bilinçsizce doğaya karışmakta ve ekosistemde büyük sıkıntılara yol açmaktadır. Doğa sömürüsünün insanlar tarafından her geçen gün daha da artması sonucunda insan ve insandışı canlılar çoğaldıkça çoğalan olumsuzluklarla yüzleşmektedirler. Bu düzeyde önem arz eden konular ne yazık ki göz ardı edilmektedir, insanlar azar azar bedenlerine nüfus eden ve onları yavaş yavaş öldüren toksik maddelerin bilincine varamamaktadırlar. Bu bağlamda ekoeleştiri çok kritik bir rol üstlenmektedir. Doğa ve insanın ayrılmaz bir bütün olduğu birçok edebi eserde vurgulanmış ve doğada yaratılan her tahribatın tüm canlılarda etkisi olacağı çeşitli eserlere konu olmuştur. Edebi eserler sanatsal anlamda geniş kitlelere hitap eden çalışmalardır. Ekoeleştiri kapsamındaki eserlerin oluşumunda çok detaylı bir çevre araştırması yapıldığını gözlemlemek mümkündür. Ekoeleştiri çevre ile alakalı bilimsel konuları edebiyata yansıtarak farklı kitlelere ulaşmayı başarabilmektedir. Bu çalışmalar sayesinde okuyucular hem okumaktan keyif alıp, hem de bilimsel bilgiler edinebilmektedirler. Bu bağlamda ekoeleştiri çevresel bilinç oluşturulmasında başvurulabilecek en birincil kaynaklardan biri olabilir. Ekoeleştiri akademide dikkat çekmeye başlamış olsa da tarihsel anlamda çok eski bir geçmişe sahip değildir. Türkiye'de ekoeleştiri temalı tezler son yirmi yılda yazılmaya başlamıştır ve ekoeleştiri temalı karşılaştırmalı edebiyat örnekleri de sayılıdır. Bu hususta, tez çalışmamda amacım yavaş şiddet ve toksik söylem teorileri üzerinden hem Türk Edebiyatı hem de Amerikan Edebiyatı'ndan seçilmiş kurgusal eserlerde ekoeleştirel bir analiz yapmak ve çevre adaleti kavramlarına odaklanmaktır. Tez içeriğinde Rob Nixon'un Slow Violence and the Environmentalism of the Poor kitabından yola çıkarak üç farklı kurgusal eser incelenecektir. Türk Edebiyatı'ndan Latife Tekin'in Berci Kristin Çöp Masalları, Amerikan Edebiyatı'ndan Helena Maria Viramontes'in Under the Feet of Jesus ve Ann Pancake'in Strange as this Weather Has Been isimli romanlarında yer alan çöp ve endüstriyel atıklar, pestisit kullanımı ve kömür madeninden doğaya karışan atık suların sebep olduğu insan sağlığını tehdit eden kurgular toksik söylem, yavaş şiddet ve çevre adaleti kuramları üzerinden ele alınacak olup, çevre ve insan bütünlüğü vurgulanarak çevresel bir bilinç ve farkındalık oluşturulması hedeflenecektir.
Özet (Çeviri)
Today, wastes and toxic substances that threaten the lives of all living things unconsciously seep into nature and cause great problems in the ecosystem. As the exploitation of nature increases day by day, human and non-human creatures are faced with increasing negativities. Unfortunately, issues of such importance are ignored, people fail to become aware of the toxic substances that penetrate their bodies little by little and slowly kill them. In this context, ecocriticism plays a very critical role. It has been emphasized in many literary works that nature and human are an inseparable whole, and it has been the subject of various works that every destruction taking place in nature will affect all living things. Literary works reach out to vast crowds in the artistic sense. It is possible to observe that very detailed environmental research is carried out in the formation of the works within the scope of ecocriticism. By reflecting scientific issues regarding the environment in literature, ecocriticism manages to reach different people. Thanks to these studies, readers can both learn scientific information and enjoy reading. In this context, ecocriticism can become one of the primary sources that can be referred to in order to create environmental awareness. Although ecocriticism has started to attract attention in the academy, in the historical sense it does not have a very ancient history. In Turkey, theses on ecocriticism have been written in the last twenty years, and examples of comparative literature on ecocriticism are limited in number. In this regard, the aim of this thesis is to make an ecocritical analysis of selected fictional works from both Turkish and American literature through the theories of slow violence and toxic discourse and focus on the concepts of environmental justice. In the thesis, three different fictional works will be examined through Rob Nixon's book Slow Violence and the Environmentalism of the Poor. Garbage and industrial wastes, pesticide usage, and wastewater from the coal mine that seeps into nature resulting in fictions that threaten human health will be discussed through the theories of toxic discourse, slow violence, and environmental justice in Latife Tekin's Berci Kristin Çöp Masalları (Berci Kristin Garbage Tales) from Turkish literature, Helena Maria Viramontes's Under the Feet of Jesus, and Ann Pancake's Strange as this Weather Has Been from American literature. The environment and human integrity will be emphasized in an effort to create an environmental consciousness and awareness.