Examination of science, engineering and entrepreneurship applications in 6th grade science course book
6. sınıf fen bilimleri ders kitabında yer alan fen, mühendislik girişimcilik uygulamaları kısmının incelenmesi
- Tez No: 745356
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİF ALİ DEĞİRMENÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, 6.sınıf Fen Bilimleri ders kitabında yer alan Fen, Mühendislik ve Girişimcilik uygulamaları (FEMÜGİ) projelerinin belirlenen değerlendirme ölçütlerine göre analiz edilmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın veri kaynağını 6. sınıf fen bilimleri ders kitabında yer alan 4 FEMÜGİ uygulamaları oluşturmaktadır. Bu çalışmada doküman analizinin kullanılmasının nedeni; doküman analizinin, incelenmesi amaçlanan olgu veya olgular hakkında veri toplanabilecek yazılı kaynakların analizini kapsamasıdır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre; fen bilimleri ders kitabında yer alan her ünitede FEMÜGİ uygulamalarına yer verilmediği, malzeme, zaman ve maliyet kriterlerine göre incelendiğin de de bazı bölümlerde yer verildiği saptanmıştır. İlgili öğretim programında belirtilen kazanımlar ile FEMÜGİ uygulamalarındaki proje konularının uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığına, hazırlanan ders kitaplarının içeriğinde FEMÜGİ uygulama sayısının arttırılmasına yönelik düzenlemelerin yapılması önerilmiş olup araştırmacılara da diğer sınıflara yönelik ders kitaplarını inceleme çalışmalarının yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the Science, Engineering and Entrepreneurship applications projects in the 6th grade Science textbook according to the determined evaluation criteria. In the study, the document analysis method, which is one of the qualitative research methods, was used. The data source of the research consists of four of Science, Engineering and Entrepreneurship applications in the 6th grade Science textbook. The reason for using document analysis in this study is that document analysis includes the analysis of written sources from which data can be collected about the phenomenon or phenomena that are intended to be examined. According to the findings obtained in the research, it has been indicated that Science, Engineering and Entrepreneurship applications are not included in each unit in the Science textbook, and they are included in some sections when examined in terms of material, time and cost criteria. It has been ascertained that the achievements specified in the referred curriculum and the project subjects in Science, Engineering and Entrepreneurship applications are compatible. Within this scope, it has been suggested to the Ministry of National Education to make arrangements to increase the number of Science, Engineering and Entrepreneurship applications in the content of the prepared textbooks, and also researchers has been proposed to carry out studies to examine the textbooks of other classes.