T.C.K'da uyuşturucu madde kullanma suçu
Use to drug in Turkish criminal law
- Tez No: 74537
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Genelde her toplumda, duygusal keşmekeştik gösteren bir çok insanın gerçeklerden kaçmak, günlük yaşantının zorluklarından kurtulmak için düşünce ve duygularını uyuşturan gerçekdışı bir yaşantı veren maddelerin zararlı etkilerine sığındıkları bilinen bir olgudur. Bugün dünyanın pek çok ülkelerinde, çeşitli uyuşturucu maddelere ve psikotropik maddelere olan bağımlılık, üzerinde önemle durulması ve çözümlenmesi gereken büyük bir sorun olarak ortadadır. Ülkemizde de teknolojik gelişme, sanayileşme, şehirleşme, hızlı nüfus artışı, işsizlik, ekonomik ve sosyal krizler ve kimlik bunalımı gibi nedenlerle uyuşturucu maddeleri kullanan ve bunlara karşı bağımlı duruma düşen kişi sayısı artmaktadır. Uyuşturucu maddelerin zararlarını önlemek için, Türk Ceza Yasamız bazı cezalar öngörmüştür. Sorunun sadece cezai yaptırımlarla çözümlenemeyeceği olayın; sosyolojik, psikolojik vb. boyutlarının olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Generally in every nation, there are many people in emotional contusion longing to escape form reality and to get rid of daily life difficulties they take refuge in relaxing power of drugs. Today, drug addiction and psychotherapic substances are one of the problems of the many world countries waiting to be sohred. In our country too, due to technological development, industrialisation, improving city life, increasing population, economical and social crisis and loss of identity, number of the poeple who get addicted to the drugs are increasing. To prevent the use of the drugs, some of the laws are updated and rearranged. But this can not be solved by means of the sanctions of the Turkish Law. The psychological and sociological sides of the matter should be taken into consideration and this is what all people agree on. VI