Anadolu halk sanatının üretim ve yaratı dürtülerinin, çağdaş Türk resmine içerik olarak etkisi
In Anatolia art of pupil production and creative influence of contemporary Turkish picture
  1. Tez No: 74538
  2. Yazar: NAZIM HİKMET ULUÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. UMUR TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Günümüz Türk sanatçısı eserleriyle Anadolu kültürü arasında bir bağ kurmaya kalktığında, genelde Anadolu'lu imgelerin biçimsel tekrarından çıkar yol bulmaya çalışıyor. Oysa Anadolu'lu köken o imgelerin tekrarında değil, onları balirlemiş olan evreni algılama zihniyetinin altında yatmaktadır. Bu sebepten dolayı Anadolu'lu zihniyeti tanımlama ve tanımlarken de Doğu'lu ve Batı'lı zihniyete bakmak gerekmektedir. Tanzimat dönemine kadar Doğu'lu zihniyetin etkisinde olan Anadolu, Tanzimat'tan sonra Batı'lı etkilerin benimsenmesi çabalarıyla karşı karşıya kalmıştır. Toplum ve sanatçı otantik yapısını tanıma fırsatı bulamadan yeni arayışlara yönelmiş ve kendisini hangi konumda adlandıracağı konusunda her alanda tartışmalara girmiştir. Biz, Anadolu'lu zihniyeti tanımaya çalışarak, günümüz sanatında bunun uzantılarının halen ne kadar kendine yer bulabildiğini, Çağdaş Türk Resmi'ndeki Anadolu'lu arayışların yaşama şansı bulup bulamadığına bakmaya çalışacağız. Bu düşünceler altında tezim“Anadolu Halk Sanatı'nın üretim ve yaratı dürtülerinin, Çağdaş Türk Resmi'ne içerik olarak etkisi”üzerindeki savlara dayandırılmaktadır. Birinci bölümde, Anadolu'lu zihniyetin, Doğulu zihniyete parelel olarak anlaşılmasına yönelik açıklamalar yer almaktadır. İkinci bölümde, Anadolu'nun üretim ve yaratı lan ndaki kimliğinde belirleyici bir etken olan Osmanlı İmparatorluğunun ve diğer etkilerin açıklamaları yer alıyor. Üçüncü bölüm, Anadolu'lu üretim ve yaratıdaki Göçebe kültürünün, İran ve Akdeniz etkilerinin bilgileri veriliyor. Dördüncü bölüm ise, Çağdaş Türk Resmi'nin gelişimi, ulusal anlayıştaki resmin içeriği ve Anadolu Halk Sanatı'nın üretim ve yaratı dürtülerine sahip bir anlayışın halen var olup olamayacağı sunulmaya çalışılıyor.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT When Turkish artisti of age connect between their work and Anatolian Culture, they usually repeat Anatolian images. However origin of Anatolian never repeats that images. There fore we showld understand the universe. Consequently if we describe Anatolian mind we should look at east mind and west mind. Until Tanzimat age Anatolia wan impressed of the eant. After Tanzimat wan impressed of the west with struggles. Society and artist hadn't enough time to know their construction. So They didnt know how they would call their work. We try to know Mow Anatolian mind influenced our age of art and we try to find if Anatolian minds will be life or not in contemporary Turkish picture. In this direction, my thesis resist production and creative in Anatolia pupil Art and Effect in Contemporary Turkish pictures. In the First chapter it explains Anatolian minds under east minds. In second chapter it's explained Ottoman State time and other effects in Anatolian production and creative. In third chapter it's explained the nomad culture, the Mediterranean and Iran culture efects in Anatolian production and creative. In forth chapter it's explained how Turkish Contemporary improves and if there is Anatolian impress or not which has Anatolian production and creative above our contemprorary pictures.