El-Muğlevi'nin 'Tenviru'd-duha fi tebhiri şe'ni'l-Mustafa' isimli eserinin tahkik ve değerlendirilmesi
Review and evaluation of Al-Mughlewi's work titled 'Tenwiru'd-duha fi tebhiri she'ni'l-Mustafa
  1. Tez No: 745380
  2. Yazar: GHAMDAN HUSSEIN AHMED RAGEH
  3. Danışmanlar: ASSOC. HAKAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu araştırmamda Şeyh el-Muğlevi Muhammed Bedreddin Muhammed el-Muğlevi er-Rumî'nin Suretü'd-Duha fi ilafi Şeni'l-Mustafa adlı eserinin yazma eserini tahkik ve değerlendirmesini yaptık. Bu konuyu tez olarak çalışmamızın nedeni önemli bir eser olması ve daha önce ilim ehli tarafından hiç çalışılmamış olmasıdır. Eserini iki adet yazma nüshasına ulaştık. Birincisi: Medine'de bulunan Kral Abdülaziz Kütüphanesi'nde kayıtlı nüsha, ikincisi ise İstanbul'daki bulunan Süleymaniye Kütüphanesi, Şehit Ali Paşa koleksiyonunda kayıtlıdır. Tahkik çalışmasını bitirdikten sonra eserin değerlendirmesinin yazımına geçtik. Bu kısmı şu üç bölüm altında çalışmayı uygun gördük: Birinci bölümde Şeyh el-Muğlevi'nin hayatını ele alarak adı, lakabı, künyesi, nesebi, doğumu, yetişmesi ve vefatından bahsettik. Ayrıca onun hayatından, en önemli hocaları ve talebelerinden, ilmi kişiliği ve alimlerin onunla ilgili tavsiflerine yer verdik. İkinci bölüm ise onun döneminin siyasi, sosyal ve bilimsel durumunu ele aldık. Üçüncü bölümde kitabın el yazması nüshalarının incelenmesini yaptık. Bu bölümü iki başlık altında inceledik. Birinci başlık altında: Genel bilgiler ve el-Muğlevî'nin Duha Suresi'ni tefsir ederken dayandığı en önemli kaynaklar hakkında bilgi verdik. İkinci başlık altında ise tahkik ettiğimiz metnin içerik incelemesini yaparak Muğlevî'nin tefsirdeki metodolojisini tespit etmeye çalıştık. Dördüncü bölüme gelince, bu bölümü tahkikli metne tahsis ettik. Araştırmamız sonuç ve bibliyografya ile son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, I have investigated the manuscript of (Surat Al-Duha in Elaf Sha'an Al-Mustafa) by Sheikh Al-Mughalawi Muhammad Badr Al-Din Muhammad Al-Mughalawi Al-Rumi.I chose this topic because of its importance and because it has not been discussed and studied by researchers before. I have received two copies of the manuscript. The first copy is from the King Abdulaziz Library in Medina, and the second copy is from the Martyr Ali Pasha Library in Istanbul. After I finished the article, I went to the study section and divided the study into three parts as follows: Chapter one: In this part, I have discussed the definition of Sheikh Mughalavi. I explained his name, surname, nickname, lineage, birth, upbringing and death. I also talked about his life, his most important sheikhs and students, his scientific position and the praise of scholars. Chapter Two: In this part, I discussed the political, social and scientific situation of that period. Chapter Three: In this chapter, I have dealt with the study of manuscripts. I divided it into two as general information and the most important sources on which the Mughal commentator bases while interpreting Surah Duha. In the second part, there was an examination of the text of al-Muğlavi's copy and its interpretation tendencies. As for the fourth chapter: I have devoted this section to the research of the article, followed by the research resources, with the final and most important conclusions.