Yaşlı bireylerin sosyal medya kullanımı, yaşam doyumu, yalnızlık ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasındakı ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between social media use, life satisfaction, loneli̇ness and perceived social support levels of elderly individuals
- Tez No: 745389
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın temel amacı yaşlı bireylerin sosyal medya kullanımı, yaşam doyumları, yalnızlık ve algılanan sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma, 406 katılımcı ile Balıkesir il merkezinde yürütülmüştür. Bu doğrultuda yaşlıların sosyodemografik özellikleri (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, akrabalarla, arkadaşlarla ve çocuklarla görüşme sıklığı) ile kullanmış oldukları sosyal medya araçları, sosyal medya günlük kullanım süreleri, sosyal medyayı ne kadar süredir kullandıkları, sosyal medya kullanım memnuniyet düzeyleri, sosyal medya kullanım amaçları ile anlamlı bir ilişkilerinin olup olmadığı incelenmiştir. Ayrıca sosyal medya kullanımı, yaşam doyumu, yalnızlık ve algılanan sosyal destek düzeylerinin arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada yaşlı bireylerin, sosyal medya kullanım memnuniyeti ile yalnızlık düzeyleri arasında negatif ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal medyayı kullanmaktan memnun olan kişiler daha az yalnızlık hissetmektedir. Sosyal medya kullanım sıklığı ve sosyal medyayı kullanım süresi ile yalnızlık düzeyi arasında pozitif ilişki bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sosyal medyayı uzun süredir ve sık kullanan yaşlı bireyler yalnızlık duygusunu daha fazla yaşamaktadır. Yaşlı bireylerin algıladıkları sosyal destek düzeyi; sosyal medya kullanımına ilişkin memnuniyet düzeyleri, sosyal medya kullanım süreleri, günlük sosyal medya kullanım sıklığı ve sosyal medya kullanma amaçlarına göre anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Yaşlı bireylerin yaşam doyumları ile sosyal medya kullanımına ilişkin memnuniyet düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif yönde ilişki bulunmuştur. Sosyal medyayı kullanmaktan memnun olan bireylerin yaşam doyum düzeylerininde yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between social media use, life satisfaction, loneliness and perceived social support levels of elderly individuals. The study was carried out in Balıkesir city center with 406 participants. In this direction, the sociodemographic characteristics of the elderly (age, gender, educational status, frequency of meeting with relatives, friends and children) and the social media tools they use, the daily use of social media, how long they use social media, their satisfaction levels of social media use, social media usage It was examined whether there was a significant relationship with the objectives. In addition, the relationship between social media use, life satisfaction, loneliness and perceived social support levels were examined. In the study, it was concluded that there is a negative relationship between the satisfaction of using social media and loneliness levels of elderly individuals. People who are satisfied with using social media feel less lonely. It has been concluded that there is a positive relationship between the frequency of social media use and the duration of social media use and the level of loneliness. Elderly individuals who use social media for a long time and frequently experience the feeling of loneliness more. The level of social support perceived by the elderly; It has been determined that there is no significant difference in terms of satisfaction levels related to social media use, duration of social media use, frequency of daily social media use and social media use purposes. A significant and positive relationship was found between the life satisfaction of the elderly and their satisfaction with the use of social media. It is seen that individuals who are satisfied with using social media have a high level of life satisfaction.