Sosyal medya ve dindarlık ilişkisi üzerine bir araştırma: Ereğli/Beyköy örneği
On the relationship between social media and religiosity a study: The case of Ereğli/Beyköy
- Tez No: 823635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sosyal medya, gelişen modern dünyanın internet çağında hızlı büyüme göstermesi ve buna bağlı olarak çeşitli iletişim ve sosyal ağ argümanlarıyla zenginleşmiştir. Televizyon, radyo ve gazete gibi geleneksel medya unsurlarını ilgi alanı olmaktan çıkartarak sosyal medya kendisini ön plana çıkartmıştır. Sosyal medya ile birlikte birçok birey kendi haberini kendisi herhangi bir sansür veya yönlendirme olmadan yapabilmektedir. Bireylerin birbirleri ile etkileşimleri arttığı gibi global dünya ile de her an takipte kalma şansını bulmuşlardır. Sosyal medya sayesinde gruplar birbirlerini daha rahat harekete geçirmekte siyasi, dini, ideolojik faktörler kendilerine yeni üyeler toplayabilmektedirler. Sosyal medya platformunda çeşitli reklamlar yapılmakta olup artık kurumsal firmalar ve işletmeler kampanyalarını bu alanda yapmaktadır. Partiler propagandalarını sosyal medyadan yoğun olarak yürütmektedirler. Sanatçılar hazırladıkları yeni eserleri bu platformdan duyurmaktadır. Sosyal medya insanlığa mâl olmuş en büyük internet ağıdır. Sosyal medyanın çeşitli uygulamaları ve ağları vardır. Bunlardan en büyüğü; Twitter, Youtube, Instagram ve Facebook gibi uygulamalardır. Sosyal medyada kişilerin dikkatlerini çeken hemen hemen her şeyi bulmak mümkündür. İlgi alanlarına göre kişiler sosyal medya uygulamalarını kullanmaktadırlar. Sosyal medya ve dindarlık ilişkisi tamamıyla zıt veya birbirini tamamlayan bir konumdadır. Çünkü sosyal medyada dine karşı yapılan algı operasyonları ile bireyler dinden soğumakta veya dinden çıkmaktadırlar. Ya da sosyal medya ile birlikte dinini daha iyi öğrenmekte ve herhangi bir dini sohbete dâhil olmakta, grup içinde dini ritüelleri daha sağlam yapmaktadır. Köy hayatında sosyal medya kullanımı şehir hayatına göre daha azdır. Çünkü köydeki orta yaş ve yaşlı nesil sosyal medya fazla kullanmamakta hatta bilmemektedir. Ama sosyal medyanın kırsal alana da yeni nesil bağlamında hâkim olduğu söylenebilir. Köy halkı sosyal medyayı dindarlık bağlamında aktif bir şekilde olmasa da gerek dini sohbetler gerekse önemli dini gün ve haftalarda kullanmakta, dini içerikli paylaşımlar yapmaktadırlar. Köy halkının dini davranışları sosyal medya ile sınırlı mı yoksa sosyal medya dindarlık yolunda kullanılan bir araç mı çalışma ile ortaya çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
Social media has been enriched by the rapid growth of the modern world's internet and, accordingly, by various communication and social network formations. Social media has brought itself to the fore, as traditional media such as television, radio and newspaper have an ambiguous interest. With social media, many people can make their own news without any censorship or direction. As the interactions of the regions with their transmissions are increasing, it is seen that they remain in every follow-up with the global world. Thanks to social media, they can act more easily in groups and political, religious and ideological factors can play new members for themselves. Various advertisements are made on the social media platform, and now corporate companies and companies are making their campaigns in this area. Parties carry out their propaganda intensively on social media. Artists announce their new products on this platform. Social media is the biggest internet network that has cost humanity. Social media has a variety of applications and networks. the oldest ones; They are applications such as Twitter, Youtube, Instagram and Facebook. It is possible for people who share social media to find almost everything in their attention. Social media is starting to grow based on attractions. Social media and religiosity relationships have complete intervals or an unbroken interval. Because they are alienated from individuals or not protected from religion by the perception operations carried out against them on social media. Or, with social media, they learn their religion better and participate in any religious conversation, making religious rituals more robust within the group. The use of social media in the village is less than in the city life. Because the middle-aged and elderly generation in the village do not use social media much, even they do not know it. But social media is in the countryside where new generations dominate. Although the people of the village do not actively engage in religious practices, they use religious conversations on important religious days and weeks and share religious content. Whether the religious social outflow of the village is limited to the media or whether the social media is a tool used for religiosity is revealed by the study.