Entrepreneurship in an inhibiting environment: A non-conformist's dilemma
Kısıtlayıcı çevrelerde girişimcilik: Nonkonformist bireyin ikilemi
- Tez No: 745388
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DEMİRHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez, birey ve toplum düzlemlerinde yapılmış girişimcilik üzerine araştırmaların farklı akımlarını birleştirerek ve bireysel nonkonformite ile toplumsal değişkenlik düzeyleri arasındaki ilişkiye odaklanarak, enformel kurumların ve bireysel tutumların girişimcilik faaliyeti üzerindeki etkileri üzerine yeni bir anlayışı ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu araştırmada temel olarak farklı sosyokültürel çevrelerde girişimcilik ve yenilikçi girişimcilik düzeyleri ölçülürken, söz konusu farklı sosyokültürel çevreler girişimciliği destekleyici/engelleyici olarak tanımlanmış; ve bu çevresel ortamların nonkonformist (bireysel tutumlar perspektifinden) bireylerin girişimciliğe geçişleri ve girişimcilik performansları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Değerler, tutumlar, sosyal bağlar ve girişimcilik faaliyeti hakkında World Values Survey ve Global Entrepreneurship Monitor – Adult Population Survey'den elde edilen bireysel düzeydeki verileri kullanarak yapılan analizler, girişimcilik faaliyetleri yoğunluğu ve yenilikçi girişimcilik ile toplumsal nonkonformite ve güven seviyesi arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Diğer bir bulgu ise, konformist toplumlarda, bu toplumların çoğunlukla enformel ve güçlü sosyal bağların hakimiyeti altında olmasından dolayı, girişimcilik finansmanının çoğunlukla enformel kaynaklara dayanmasıdır. Son olarak, araştırma, bireysel nonkonformite ile girişimcilik performansı arasındaki pozitif ilişkinin en güçlü seviyeye yüksek toplumsal nonkonformite ve güven düzeyine sahip olan bölgelerde ulaştığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to provide a novel insight on the effects of informal institutions and individual attitudes on entrepreneurial activity, by merging different streams of entrepreneurship research, on individual and aggregate level, and by focusing on the relationship between individual non-conformity, societal variance levels in non-conformity, and entrepreneurial activities. To be more specific, the research measures entrepreneurship and innovative entrepreneurship levels in different sociocultural settings, while sorting these as entrepreneurship favoring/inhibiting; and the influence of these environmental settings on non-conformist (from individual attitudes perspective) individuals' transition to entrepreneurship, post-entry performance, through their level of non-conformity and social ties. By using individual level data on values, attitudes, social ties and entrepreneurial activity, gathered from World Values Survey and Adult Population Survey of Global Entrepreneurship Monitor, the analyses show that there is a positive relationship between level of entrepreneurial activities, innovative entrepreneurship and level of societal non-conformity and interpersonal trust level. Another finding is that entrepreneurial finance mostly relies on informal sources in socially conformist environments, since these societies are mostly dominated by informal and strong social ties. Lastly, the research finds that the positive relationship between individual non-conformity and being a surviving entrepreneur reaches to the strongest level in the most entrepreneurship favoring regions, which possess the highest level of societal non-conformity and trust.