The Effects of World War 2 and capitalism on American middle-class in the plays all may sons, deat of a salesman and a view from the bridge bu Arthur Miller
İkinci Dünya Savaşı ve kapitalizmin Amerikan orta-sınıfına Arthur Miller'in Bütün Oğullarım, Satıcının Ölümü ve Köprüden Bir Manzara adlı oyunlarındaki etkisi
  1. Tez No: 74542
  2. Yazar: GAMZE ALPAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. DİDEM USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Amerika Birleşik Devletleri 'nin bir dünya gücü olma çabaları içinde İkinci Dünya Savaşının büyük bir rolü ve önemi vardır. Uzun yıllar boyunca George Washington ve James Monroe gibi ülke tarihi içinde önemli yerleri bulunan devlet adamlarının önerdiği tecrit politikasını izleyen Amerikan hükümeti, İkinci Dünya Savaşı ' nın patlak vermesiyle içinde yaşadığı ülkenin potansiyel gücünün farkına varmaya başladı. Bu potansiyel güç, geniş bir kıtaya yayılmış Amerikan toprakları üzerinde yaşayan milyonlarca Amerikalı 'nın tek bir amaç için biraraya getirilerek ülke içinde çok büyük boyutlarda üretim yapılmasını sağlamak anlamına geliyordu. Savaş Avrupa'da başlar başlamaz başkan Roosevelt Amerika'nın savaş öncesi politikasını temsil eden Tarafsızlık Yasasının kaldırılması için Kongre 'yi topladı. Amacı, Avrupanın savaşan en güçlü devletleri olan İngiltere ve Fransa'ya 'parayı öde-malı al' temelinde savaş malzemesi satmaktı. Bu amaç, Amerika'nın savaşa katılma niyetinin en önemli nedeniydi. Arthur Miller 'm Bütün Oğullarım adlı oyunundaki fabrikatör Joe Keller bu düşüncenin bir sembolü olarak görülür. Amerikan halkı özellikle orta-sınıf savaş boyunca fabrika ve imalathanelerde olağanüstü miktarda savaş malzemesi, yiyecek, ve giyecek üretti. Bunun yanında, onbeş milyon Amerikalı askere alınarak yabancı topraklarda Amerika Birleşik Devletleri 'ni savundu. Ancak kısa bir süre sonra, üretimin fazlalığı iş gücü açığı problemini ortaya çıkarınca kadınlar ve göçmenler de savaş fabrikalarında çalıştırılmaya başlandı. Miller 'in Köprüden Bir Manzara oyunundaki Rodolpho ve Marco karakterleri Amerikan iş gücünün ülkeye çektiği İtalyan ivgöçmenleri temsil eder. Savaşın ortalarına doğru Amerikan ekonomisi iyice güçlenmeye, kapitalizm ise günlük yaşamın bir parçası olmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı, Amerikan insanının pragma tik yapısının gelişiminde de yararlı olmuştur. Daha önce sadece devlet yönetiminde kendini gösteren pragmatik düşünce sistemi, ekonominin gelişmesiyle yaygın bir değer halini aldı. Buna en iyi örnek Amerikan eğlence endüstrisidir. Amerikan hükümeti halkın ilgisini sinema filmlerine yönelterek büyük bir ek gelir elde etme fikrine sıcak bakmıştır. Bu amaçla içlerinde Amerikan tiyatrosunun büyük isimlerinden Arthur Miller' in da bulunduğu bir grup sanatçı gerçeğe uygun hikayeler bulmaları için cephelerde görevlendirilmişlerdir. Bu tezde ele alınan bütün oyunlar savaşın insanlar üzerinde yarattığı gerçek duygulara ve olaylara dayanır. İkinci Dünya Savaşından henüz çıkmış orta-sınıf insanını konu alan Bütün Oğullarım, Satıcının Ölümü, ve Köprüden Bir Manzara adlı oyunlarda Amerikan düşü başarıya ulaşmanın ilk adımı olarak özetlenmiştir. Amerikan düşü mitinin insanlar üzerindeki etkisi onları savaş boyunca daha fazla çalışmaya sevkederek ait oldukları ülkenin bir 'süper güç 'e dönüşmesine katkıda bulunmuştur. İkinci Dünya Savaşı ekonomik ve sosyal alanlarda büyük değişikliklere sebeb olmuş ve 'değişim' sözcüğü her sınıfa mensup Amerikalının yaşamına girmiştir. Özellikle ekonominin kendini toparlamasıyla 'tüketicilik' kavramı Amerikan tarzı yaşamı temsil eden bir kavram olmuştur. Savaşın sona ermesiyle rahat bir nefes alan ülkede orta- sınıf nüfusunun artmasıyla aynı tip ev, giysi, yiyecek ve otomobiller bugünkü Amerikan tarzını başlatan öğelerolmuştur. Miller 'xn Satıcının Ölümü oyunundaki baba karakteri Willy Loman, otomobiliyle değişik şehirlere yolculuk ederek kapitalizme çalışan bir satıcıdır. Amerika Birleşik Devletleri 'nin savaş öncesi ve savaş sonrası durumu incelendiğinde, İkinci Dünya Savaşı' nın ülke tarihinde bir dönüm noktası olduğu görülür. Amerika'nın dünya devletleri arasında en önemli söz sahiplerinden biri olması, Amerikan halkının savaş boyunca gösterdiği büyük gayretlerin sonucudur. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT World War II has a great impact and importance in the history of the United States becoming a world power. The American government that followed the isolationism policy which was advised by honorable statesmen such as George Washington and James Monroe, has started to notice the potential power of the country in which American people lived. This potential power meant that millions of Americans who had been living on the soil of a large continent could be brought together for a joint aim to produce a great amount of war products. As soon as the war broke out in Europe, president Roosevelt recalled the Congress to eliminate the Neutrality Acts which represented the pre-war politics. His aim was to sell war products to England and France that were the most powerful countries of Europe on the base of ^pay and carry' politics. This aim was the most important reason of why the United States intended to join the war. In Arthur Miller's play All My Sons, the character Joe Keller is seen as a symbol of this thought. American people, especially the middle-class produced a great amount of war products, food, and clothes in wartime factories and plants during the war. Beside that, fifteen million Americans were recruited to join the army to defend their country on foreign lands. The great need to more product caused the problem of labor shortage and thus the women and the immigrants were called to work in war plants. In Miller's play A View from the Bridge the characters Rodolpho and Marco are Italian immigrants who were attracted by the American working power. Towards the vuend of the war, the American economy grew stronger and capitalism started to become a part of the daily life more powerfully. World War II had also helped to improve the pragmatic structure of the thinking system of American people. Pragmatism not only showed itself in governmental issues, but by the developing of the economy, it became a common value among American people. The American entertainment industry was perhaps the best example to this thought. The American government planned to obtain an extra income for the budget by arousing Americans' interest to the moving pictures. In accordance with that thought, a group of writers including Arthur Miller who was one of the greatest names in American theater were sent to the fronts to catch realistic stories about the war. All the plays examined in this work were based on the real stories which had created great effects on wartime people. The subjects of the plays All My Sons, Death of a Salesman, and A View from the Bridge were created out of the thoughts and feelings of the middle-class Americans who had just recovered from the war. In these plays, the American dream is summed up as the first step to reach wealth and success. The effect of American dream myth on American people made them work harder and consequently as a nation they turned out to be a x superpower'. World War II caused great changes in economical and social fields, and the word * change' entered the lives of all kind of Americans. Especially, the word ^consumerism' became a concept that represented the American way of life. By the end of the war, the population of the middle- class had increased rapidly and some new elements such as common houses, food, clothes, and automobiles started vıııtoday's American style. In Miller's play Death of a Salesman the father character Willy Loman is a salesman who travels to many cities by his private automobile and serves for capitalism. The World War II is a turning point in American history with the great change that occurred before and after the war. Today United States is one of the most important leading countries in the world and the role of the American people in wartime has become the cornerstones of this success. IX