Birinci basamak sağlık hizmetlerine sosyal güvenlik kuruluşlarından finansman aktarımı üzerine bir araştırma
A Survey on transfer of finance from social security services to primary health care
- Tez No: 74543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA AYTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Birinci basamak sağlık kurumlan, sağlık sistemimi/in temel birimleri olarak koruyucu sağlık hizmetleri ile tedavi edici sağlık hizmetlerinin birlikte sunulduğu, hastaların kolayca ulaşabileceği ve yararlanabileceği ilk başvuru yerleridir. Bu kurumların yaşadığı ekonomik sıkıntılar verilen hizmeti olumsuz etkilemekte, sağlık hizmetlerinin ise yeterli düzeyde sunulamamasına neden olmaktadır. Bu amaçla sağlık hizmetlerinin mevcut finansman kaynaklarının gözden geçirildiği ve birinci basamak sağlık hizmetlerine yeni kaynakların yaratılmasının hedeflendiği bu çalışmada, 224 Sayılı Sağlık Hizmetlerinin Sosyalleştirilmesi Hakkındaki Kanun'da belirtilen kaynaklardan bir kısmının yasada öngörüldüğü gibi işletilemediği görülmektedir. Yasada belirtilen finansman kaynaklarının Bornova Sağlık Grup Başkanlığı bölgesindeki kapsamının belirlenmesi amacıyla bu araştırma planlanmıştır. Araştırma kesitsel, tanımlayıcı nitelikte olup, Bornova Sağlık Grup Başkanlığı' na bağlı bulunan birinci basamak sağlık kurumlarına belirli sürede başvuran hastaların sosyal güvence durumlarına yönelik profil çalışmasıdır. Araştırma evreni olarak Bornova Sağlık Grup Başkanlığı bölgesi alınmış, araştırma başkanlığa bağlı birinci basamak sağlık kurumlarının tümünde yürütülmüştür. Araştırma süresince bu kurumlara başvuran hastaların başvuru ve muayene, yapılan laboratuar tetkikleri, ikinci basamak sağlık kurumlarına sevk edilme sayı ve oranlan sosyal güvence durumlarına göre belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Bornova Sağlık Grup Başkanlığı bölgesi nüfusunun % 80' i nin sosyal güvencesi olduğu saptanmıştır. Araştırma süresince bölgedeki birinci basamak sağlık kurumlarına 179719 başvuru yapılmıştır. Başvuruların 89225'i (% 49,65) sosyal güvencesi olan, 90494 'ü (% 50,35) sosyal güvencesi olmayan hastalardan oluşmaktadır. İkinci basamak sağlık kurumlarına toplam 12823 (% 7,14) hasta sevk edilmiştir. Sosyal güvenlik kuruluşlarına bağlı hastaların % 11,05'i, sosyal güvenlik kuruluşlarına bağlı olmayan hastaların da % 3,27' si sevk edilmişlerdir, ikinci basamak sağlık kurumlarına sevk edilen hastaların sosyal güvenlik kurumlarına dağılımları incelendiğinde Yeşil Kart'lı(% 48,40) ve kamu kurumlarına bağlı (% 30,44) hastaların daha çok oranla sevk edildiği görülmüştür. Yapılan laboratuar tetkikleri incelendiğinde toplam 31424 adet laboratuar tetkiki yapıldığı, bunların 12288'inin (% 39,10) sosyal güvencesi olan hastalara, 19136'sının (% 60,90) ise sosyal güvencesi olmayan hastalara yapıldığı saptanmıştır. Bulgular bölümünde sosyal güvenlik kuruluşlarına bağlı olan bireylerin Bornova Sağlık Grup Başkanlığı bölgesindeki birinci basamak sağlık kurumlarından almış oldukları sağlık hizmetlerinin miktarları birinci basamak ve ikinci basamak sağlık kurumlarının ücretlerine göre hesaplanmış, sosyal güvenlik kuruluşlarının herbirinin bu kurumlara ödemeleri gereken miktarlar bulunmuş ve aralarındaki fark karşılaştırılmıştır. Buna göre sosyal güvenlik kuruluşları birinci basamak sağlık kurumlarına muayene ve laboratuar ücretleri olarak toplam 38.648.050 bin TL, ikinci basamak sağlık kurumlarına ise aynı hizmetler için 83.458.550 bin TL. ücret ödemeleri gerekecekti. Muayene ve laboratuar tetkikleri için ödenecek ücretlerin birinci ve ikinci basamak sağlık kurumları arasındaki fark 44.810.500 bin TL. olarak bulunmuştur. Sosyal güvenlik kuruluşlarına bağlı hastaların eşdeğer sağlık hizmetlerini birinci basamak sağlık kurumlarından aradaki fark kadar daha düşük ücretle alabilmeleri, sosyal güvenlik kuruluşlarının yaşadıkları ekonomik darboğazları aşmalarına da yardımcı olması açısından önemlidir. Bununla birlikte sağlanan finansal kaynak birinci basamak sağlık kurumlarının sundukları hizmetlerin geliştirilmesine olanak sağlayarak tedavi hizmetlerine disiplin getirecek, hizmet talebinin ikinci basamak sağlık kurumlarından bu kurumlara yönelmesine neden olacak ve sosyal güvenlik kuruluşlarının bu hizmetler için ödeyecekleri ücretlerde de önemli ölçüde azalmalar olacaktır. Bu da birinci basamak sağlık kurumları ile sosyal güvenlik kuruluşlarına kısa ve uzun vadede rahatlama sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Primary healthcare services which are the principal units of our health system are institutions where preventive and therapatic medical care are given and they serve as places where patient could easily reach and benefit from. The financial problems of these institutions have negative effect on the healthcare given and leads to insufficient service. In this study the financial sources of the healthcare were reviewed and foundation of the new sources primary healthcare services were aimed. It was founded that some of the sources mentioned in Healthcare Service Socialisation Law Number 224 has not been managed as it should be. This study is planned to determine the extention of the financial sources for The Bornova Health Group Department region. The research is descriptive and cross-sectional type which deals with the social insurances of a group of patients who applied within the primary healthcare services in The Bornova Health Group Department region during a period of time. The Bornova Health Group Department region was chosen to be the research enviroment and it had been conducted in all primary healthcare services. During the research period the patient applications, inspection reports, ladratory examinations were recorded and the number and the rate of the patient who were send to refer to secondary services were determined according to their social insurance status. It is reported that 80 % of the population in the The Bornova Health Group Department region has a social insurance. There were 179719 applications to the primary healthcare services within the region during the research period. 50,35 % (90494) of the applicants had no social insurance while 49,65 % (89225) had one. A total 12823 (7,14) of the patients were sent to refer to secondary services. 1 1,05 % of the patients who had insurance and 3,27 % of the patients who had no social insurance were sent to refer. It is determined that the patients rates sent to secondary services were higher in the group who were related to public services and to S. Y.D.T.F. and the rates were 48,40 % and 30,44 % respectively. It was evaluated that a total number of 31424 laboratory examinations were undertaken in which 12288 (39,10 %) of them were patients who had social insurance while 19136 (60,90 %).The cost of the examinations of the patients associated with social insurance companies who applied to primary health care services was evaluated. Further, the cost was reevaluated if they had applied to secondary services and the payment amount of the companies were calculated, then the difference between them was designated. According to the calculations the amount of payment for both visual and labratory examination for the primary healthcare was 38.648.550 TL while it was calculated 83.458.550 TL if the patients had applied to secondary services, the difference was found to be 44.810.500 TL. As a result the patients associated with social security services could get the same healthcare if they apply to the primary healthcare services cheaper and also this is of vital importance for the social security services to overcome their financial strait. In addition, This financial sources would help the primary healthcare services to improve their services. Also it would lead to a decrease in the healthcare demand of the secondary services and the healthcare payment of the social security services significantly. There is no doubt that this will provide great benefit for the social security services in the short and long term.