Intergenerational relationships between adult children and older parents in Turkey
Türkiye'de yetişkin çocuklar ve yaşlı ebeveynler arasındaki kuşaklararası ilişkiler
- Tez No: 745430
- Danışmanlar: PROF. DR. SARAH HARPER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Oxford
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Kuşaklararası ilişkiler, aile sosyolojisi için popüler bir araştırma odağı sağlamıştır. Son zamanlardaki demografik değişimler ve ailedeki yapısal değişikliklerle birlikte, dünya genelinde nesiller arası ilişkiler değişmeye başlamıştır. Güçlü geleneksel nesiller arası bağlara sahip Müslüman çoğunluklu bir ülke olan Türkiye de demografik geçiş sürecinden geçiyor ve Türk ailelerinde yapısal değişiklikler yaşanıyor. Bu nedenle kuşaklararası ilişkilerin bu değişimlerden nasıl etkilendiğini bilmek önemlidir. Bu tez, nesiller arası ilişkilerin doğasını ve sosyo-demografik faktörlerden nasıl etkilendiklerini anlamayı amaçlamaktadır. Bengtson ve Roberts'ın (1991) Kuşaklararası Dayanışma Yaklaşımı, araştırma hedefleri ve Türkiye bağlamı için en uygun teorik çerçeve olarak kullanılmaktadır. Nicel araştırmanın sonuçları, Türk aileleri arasında nesiller arası dayanışmanın hala güçlü olduğunu ortaya koymaktadır; bununla birlikte, eğitimli katılımcılar arasında tutum ve davranış arasındaki tutarsızlık tespit edilmiştir ve bu da nitel bir araştırma gerekliliğini ortaya çıakrmıştır Yetişkin ve yaşlı Türk kadınlarıyla yapılan görüşmeler, normatif ve hissedilen yükümlülükler arasındaki uçurumun özellikle eğitimli Türk kadınları üzerinde baskı oluşturduğunu ve yaşadıkları ikilemlerle yüzleşmek için farklı yönetim stratejileri geliştirdiklerini göstermektedir. Bu bağlamda, nitel verilerin bulgularını ele almak için Kuşaklararası Ambivalans Teorisi (Lüscher & Pillemer, 1998) kullanılmaktadır. Hem nicel hem de nitel analizin sonuçları, ne dayanışma ne de ambivalans yaklaşımının Türkiye bağlamında nesiller arası ilişkileri tam olarak yansıtma yeteneğine sahip olmadığını göstermektedir. Bu nedenle, tez, son bir adım olarak, Türk ailelerinde nesiller arası ilişkileri incelemek için teorik bir model önermektedir. Önerilen model hem dayanışma hem de ambivalans modellerini kapsamakta ve nesiller arası araştırmalarda karma metodolojinin kullanılmasını ön görmektedir. Bu açıdan, bu tez kuşaklararası ilişkiler literatüründeki ampirik, teorik ve metodolojik bilgilere katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Intergenerational relationships have provided a popular focus of enquiry for family sociology. With recent demographic shifts and structural changes in the family, intergenerational relationships have begun to shift throughout the world. Turkey, as a Muslim-majority country with strong traditional intergenerational bonds, is also undergoing demographic transition and structural changes are taking place in Turkish families. For that reason, it is significant to know how intergenerational relationships are affected by these changes. This dissertation aims to understand the nature of intergenerational relationships and how they are affected by socio-demographic factors. The Intergenerational Solidarity Approach by Bengtson and Roberts (1991) is used as the most appropriate theoretical framework for the research objectives and the Turkish context. The results of the quantitative enquiry have revealed that intergenerational solidarity is still strong among Turkish families; however, inconsistency between attitude and behaviour is detected among educated respondents, which has led to another phase of qualitative enquiry. Interviews conducted with adult and older Turkish women show that the gap between normative and felt obligations is putting pressure on educated Turkish women in particular, and that they develop different management strategies to confront the dilemmas they experience. In this respect, the Intergenerational Ambivalence Theory (Lüscher & Pillemer, 1998) is employed to address the findings of qualitative data. The results of both of quantitative and qualitative analysis show that neither the solidarity nor the ambivalence approach is fully capable of reflecting intergenerational relationships in the Turkish context. For this reason, as a final step, the dissertation suggests a theoretical model for examining intergenerational relationships in Turkish families. The suggested model embraces both the solidarity and the ambivalence models and stipulates the use of mixed methodology in intergenerational research. In this respect, this dissertation contributes to empirical, theoretical and methodological knowledge in the literature of intergenerational relationships.