Dayanıklılık gelişiminde kullanılan güncel kesintili ve kesintisiz antrenman modellerinin kardiyovasküler yanıtlar üzerine etkileri
Effects of current continuous and intermittent training strategies used for endurance development on cardio-vascular responses
  1. Tez No: 745452
  2. Yazar: GÖRKEM AYBARS BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. BEKİR MUZAFFER ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, dayanıklılık geliştirmede kullanılan güncel antrenman modellerinin maksimal oksijen kullanım düzeyini (VO2maks) oluşturan merkezi ve periferik bileşene ait gelişim potansiyellerini ortaya koymaktı. 5 farklı yüksek yoğunluklu antrenman modelinin (HIT), yüklenme ve toparlanma fazlarına ait O2 kullanım düzeyi (VO2) ve bu değeri oluşturan kardiyak çıktı (KÇ), kalp atım hacmi (KAH), kalp atım sayısı (KAS) ve arterio-venöz O2 farkı (a-vO2farkı) yanıtları analiz edildi. Çalışmaya orta ve ileri düzeyde antrene 8 erkek bisiklet sporcusu katıldı. Uyum seanslarını takiben, sporcuların aerobik güç (V ̇O2maks) düzeyleri ölçüldü ve sonrasında bireysel maksimal KÇ, KAH, a-vO2farkı, ve KAS düzeyleri (KÇmaks), (KAHmaks), (a-vO2farkı_maks), (KAS_maks), V ̇O2maks'ın %40'ından %110'una kadar olan farklı egzersizlerle nitröz-oksit tekrar-soluma yöntemi kullanılarak saptandı. Daha sonra farklı günlerde rastgele şekilde beş farklı egzersiz modeli; HIT1: VO2maks'ın ~%110'una denk gelen güç çıktısıyla (p@~%110 VO2maks) 45-sn × 16 tekrar, 1:1 yüklenme/toparlanma (y/t) oranıyla kesintili model; HIT2: p@~%95VO2maks ile 3-dk × 4 tekrar, 1:1 y/t oranıyla kesintili model; HIT3: 1-dk p@~VO2maks + 4-dk p@~Anaerobik eşik (AnE) yükünde × 5 tekrar değişken yüklü kesintisiz model; HIT4: 25-dk sabit yüklü kesintisiz model; HIT5: vücut kütlesinin %7,5'i ile 30-sn × 6 tekrar, 1:7 y/t sprint yüklenme özellikli HIT modelleri maksimal eforla uygulandı. Elde edilen veriler arasındaki farklar tekrarlayan ölçüm varyans analizi sonrasında post-hoc olarak parametrik değerler LSD, nonparametrik değerler Wilcoxon testleriyle değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the potentials of the endurance-related training methods based on central and peripheral components of maximal oxygen consumption level (VO2max). We analysed O2 consumption (VO2), cardiac output (Q), stroke volume (SV), heart rate (HR) and arteriovenous O2 difference (a-vO2diff) during 5 different regimes of high intensity training (HIT) loading and recovery periods for the aims. Eight well-trained male competitive cyclists take part in the study (age: 22.1±3.1 years; body mass: 66.2±8.5 kg; height: 175.4±5.2 cm; body fat: 7.2%±1.1%; V ̇O2max: 64±5.61 mL∙min-1∙kg-1). Following familiarization sessions, VO2max was determined, and then, maximal SV, HR, Q and a-vO2diff (SVmax), (HRmax), (Qmax), (a-vO2diff_max) were evaluated using exercise intensities corresponding to 40 to 110% of VO2max separately, by nitrous-oxide re-breathing method. Thereafter, training models; HIT1: 16 repetitions with power at ~110% of VO2maks (p@~ 110%VO2maks) for 45-sec with 1:1 work and recovery (w/r) ratio, intermittent model; HIT2: 4 repetitions with p@~93%VO2maks for 3-min with 1:1 w/r ratio, intermittent model; HIT3: 1-min with p@~VO2maks and 4-min with p@anaerobic threshold (AnT) × 5 repetitions alternating continuous model; HIT4: 25-min constant-load continuous model; HIT5: 6 repetitions of 30-sec at 7,5% body weight with 1:7 w/r ratio sprint interval specific HIT model were performed. Maximal session effort prescription was adopted for all exercise sessions. After the repeated-measures analyses, possible significant differences will be investigated by post-hoc LSD test or Wilcoxon test.