Sultan Raev'in Tımarhane adlı eserinde alegori
Allegory in the Sultan Raev's Tımarhane
- Tez No: 745458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Sultan Raev'in eserleri üzerine yapılan bu çalışmada, yazarın Tımarhane adlı eseri Lucien Goldmann'ın oluşumsal yapısalcı inceleme metodu ile incelenmiş ve eserdeki alegoriler saptanmıştır. Tezin giriş bölümünde yazarın hayatı, edebi kişiliği ve çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde eserleri incelerken kullanılan teknik olan“Oluşumsal Yapısalcı Eleştiri”metodu hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Tımarhane adlı eser, edebiyat sosyolojisi temelinde Lucien Goldmann tekniği ile incelenmiştir. Dördüncü bölümde, incelenen eserdeki alegori unsurları saptanarak sonuca ulaşılmıştır. Sonuç bölümünde ise eserin anlam katmanlarına ulaşılmış ve yapılan çalışma hakkında genel bilgi verilmiştir. Çalışmamızın sonunda kaynakça ve özgeçmiş yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study on the works of Sultan Raev, the author's work named Tımarhane was analyzed by Lucien Goldmann's formational structuralist analysis method and the allegories in the work were determined. In the introduction part of the thesis, information is given about his life, literary personality and works of the author. In the second part, information is given about the“Genetic Structural Criticism”method, which is the technique used when examining the works. In the third chapter, the work named Tımarhane was analyzed with the Lucien Goldmann technique on the basis of the sociology of literature. In the fourth chapter, the allegory elements in the studied work were determined and the result was reached. In the conclusion part, the meaning layers of the work were reached and general information about the work was given. At the end of our study, there is a bibliography and curriculum vitae.