Sonlu zincir üzerindeki tam daralma dönüşümlerinin bazı alt yarıgruplarının cebirsel özellikleri
Algebraic properties of some subsemigroups of full contraction mapping on a finite chain
  1. Tez No: 745476
  2. Yazar: ÖZLEM GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu tezde, sonlu zincir üzerindeki tam daralma dönüşümlerinin bazı alt yarıgruplarının kombinatorik ve rank özellikleri incelenmiştir. Giriş bölümünde yarıgrup teorisinin kısa tarihçesi ve yarıgruplarda rank bulma probleminin önemi açıklanmıştır. Temel kavramlar olarak yarıgrup ve monoid tanımları, yarıgrup rankı ve monoid rankı, sonlu zincir üzerindeki tam daralma dönüşümleri tanımları verilmiştir. Üçüncü bölümde materyal ve metod açıklanmıştır. Dördüncü bölümde 〖OCT〗_n, 〖ORCT〗_n, 〖ODCT〗_n yarıgruplarının bazı cebirsel ve kombinatorik özellikleri incelenmiş olup ayrıca bu yarıgrupların bazı özel alt yarıgruplarının özellikleri incelenmiştir. Beşinci bölümde ise konu ile ilgili sonuç ve öneri açıklanmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, combinatorial and rank properties of some subsemigroups of full contraction transformation semigroups are investigated. In the introduction, a brief history of semigroup theory and the importance of finding rank problem in semigroups are explained. In basic concepts, definition of semigroup, monoid, semigroup rank, monoid rank, contraction transformation on a finite chain are given. In the third chapter, material and method are explained. In the fourth chapter, some algebraic and combinatorial properties of 〖OCT〗_n, 〖ORCT〗_n and 〖ODCT〗_n are given and also the some properties of some special subsemigroups of these semigroups are given. In the last chapter, the results and suggestions are explained.