Sosyal bilgiler öğretmenliği mezunu polislerin mesleğe dair sorun algıları ve tutumları (Giresun örneği)
Problem perceptions and attitudes of police graduates of social studies education (Giresun sample)
  1. Tez No: 745477
  2. Yazar: GÜNDÜZ TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalından mezun olup, farklı nedenlerle polislik mesleğine girerek görev yapmakta olan polislerin Giresun ili örneğinde, mesleki sorunları algılama düzeylerini, mesleki tutum düzeylerini incelemektir. İç güvenliğin ve gerekli görüldüğünde dış güvenliğin önemli aktörlerinden olan polisler, mesleki ve özel hayatlarında zaman zaman problemler yaşamaktadırlar. Araştırmada, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunu polislerin bu problemleri algılama düzeyi ile mesleğe yönelik tutumları belirlenmeye çalışılmıştır. Bu araştırma, nicel araştırma deseninde ve tarama modelindedir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından alanyazına dayalı olarak hazırlanan ve uzman görüşü alınarak kapsam ve görünüş geçerliği sağlanan Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Polislerin Mesleğe Dair Sorunları (Giresun Örneği) Anketi kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 24.0 istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma), non-parametrik veri analizi tekniklerinden Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testinden yararlanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunu polislerin algıladıkları mesleki sorun düzeylerinin düşük olduğu, mesleğe ilişkin tutumlarının düşük düzeyde olduğunu ortaya koymaktadır. Sosyal Bilgiler Öğretmenliği mezunu polislerin algıladıkları mesleki sorun puanlarının cinsiyet, çalışılan idari yer ve medeni durum değişkeni açısından farklılık göstermediği; benzer şekilde mesleki tutum düzeylerine ilişkin puanların yaş, çalışılan birim, görev yapılan il sayısı ve rütbe açısından farklılık göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the problems of police officers who graduated from the Department of Social Studies Teaching and entered the police profession for different reasons, in the example of Giresun province. A police officer is one of the important actors of our internal security and sometimes external security, experience problems from time to time in their professional and private lives. In this study, it has been tried to make studies on these problems. In the research, it was tried to determine the level of perception of these problems and their attitudes towards the profession of the police who graduated from Social Studies Teaching. This research is in quantitative research design and survey model. The data of this master's thesis were obtained by using the Social Studies Teaching Police Professional Problems (Giresun Example) Questionnaire, which was prepared by the researcher based on the literature and the content and face validity was provided by considering expert opinion. SPSS 24.0 statistical program was used in the analysis of the data. In the analysis of the data, descriptive statistics (frequency, percentage, mean, standard deviation) were analyzed using the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests, which are non-parametric data analysis techniques. The results of the research reveal that the level of perceived professional problems of police officers graduated from Social Studies Teaching is low and their attitudes towards the profession are low. It was found that the professional problem scores perceived by the Social Studies Teaching graduates did not differ according to the variables of gender, administrative place and marital status; similarly, it was determined that the scores related to occupational attitude levels did not differ in terms of age, unit of work, number of provinces and rank.