Kronik periodontitisli yetişkin bireylerde C vitamini ve oksidatif durum ilişkisi
The relationship between vitamin C and oxidative status in adults with chronic periodontitis
- Tez No: 745484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA LAÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Diş Hekimliği, Nutrition and Dietetics, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı; kronik periodontitisli bireylerin C vitamini alım miktarlarının, plazma askorbik asit düzeylerinin, oksidatif durumlarının ve oksidatif durum ile C vitamini arasındaki olası ilişkinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Ekim 2017-Mayıs 2018 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı'na başvuran 25 kronik periodontitisli ve 24 sağlıklı birey (kontrol) ile yürütülmüştür. Bireylerin C vitamini alım miktarları besin tüketim sıklığı anketi ile; plazma askorbik asit düzeyleri ise yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi ile belirlenmiştir. Bireylerde oksidatif durumun belirlenmesi amacıyla serum ve tükürük örneklerinde total anti-oksidan seviye (TAS) ve total oksidan seviye (TOS) ölçümleri yapılmış ve oksidatif stres indeksi (OSİ) hesaplanmıştır. Ayrıca tükürük örneklerinde reaktif oksijen metabolitleri tayini, luminol- ve lusigenin-aracılı kemiluminesans (KL) yöntemi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the amount of vitamin C intake, plasma ascorbic acid levels, oxidative status, and the possible relationship between oxidative status and vitamin C in individuals with chronic periodontitis. Material and Method: This study was conducted between October 2017 and May 2018 with 25 chronic periodontitis and 24 healthy individuals (control) who applied to Istanbul University Faculty of Dentistry Department of Periodontology. The amount of vitamin C intake was determined by the food frequency questionnaire; plasma ascorbic acid levels were measured by high performance liquid chromatography method. Total antioxidant status (TAS) and total oxidant status (TOS) were measured in serum and saliva samples and oxidative stress index (OSI) was calculated to determine the oxidative status in the subjects. In addition, determination of reactive oxygen metabolites in saliva samples was performed using by luminol- and lucigenin-enhanced chemiluminescence (CL) assays. P values of