Myth in motion: The passage of ancient greek tragedy from theater to film
Hareketli mit: Tiyatrodan sinemaya antik yunan trajedisinin geçişi
  1. Tez No: 745486
  2. Yazar: ELENI VARMAZI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. WOLFGANG SCHIRMACHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The New School
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Antik Yunan trajedisi orijinal çıkış sanatı olan tiyatroya pek çok yüzyıl boyunca ilham kaynağı olmuştur. Trajedi diğer sanat dallarına da ilham vermiştir. 20. yüzyılda, özellikle de 1960lı ve 1970li yıllarda, yedinci sanat trajik miti kendi sinema dili ile yeniden anlamlandırma denemelerine başlamıştır. Bu tez, konusunu antik Yunan trajedilerinden alan 9 filmi ve bu mitlerin bugünkü karşılıklarını karşılaştırmalı olarak analiz etmektedir. Bu tezin ilgi alanı, sinema dilinin trajedi mitlerine getirdiği yenilikleri araştırmak ve iki saat dalı arasındaki semiyotik ve estetik farklara bakmaktır. Ayrıca tez neden Yunan Trajedisinin bugün hala yeniden yorumlanan bir konu olduğunu ve film yönetmenlerinin trajilk miti neden hala kullanmayı seçtiklerini de tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ancient Greek tragedy provided inspiration for many centuries to its original form of art, theater. It has also been an inspiration to other forms of art. In the 20th century and particularly during the sixties an seventies, the 7th art attempted to interpret the tragic myth with its own cinematic language. The thesis is a comparative study of nine films which draw their subjects out of Ancient Greek Tragedies and the tragedies they correspond to. The interest of the thesis is to examine the innovations brought by the cinematic language to the tragic myth and the differences between the semiotics and aesthetics of the two art forms. Also the thesis will examine why Greek Tragedy is still today an object of interpretation and why film directors still chose to treat the tragic myth.