Eski Anadolu kültürlerinden yararlanılarak çağdaş bir yapıda seramik pano uygulaması (D.E.Ü.Tıp Fak örneği)
Aplication of a ceramic panel on a modern architectural site benefiting from old Anatolian cultures
- Tez No: 74549
- Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
IV ÖZET Toprağın pişirilmeye başlamasıyla birlikte insan yaşamına gündelik gereksinmelerin karşılanması açısından büyük önem taşıyan seramik, günümüze kadar hem sanatsal hem de işlevsel özeliğini korumuştur. Özellikle Anadolu da seramik çok özgün bir yapıya ulaşmış, günlük kullanım eşyalarının dışında mimaride tamamlayıcı bir unsur olarak çok başarılı örnekler oluşturmuştur. Anadolu da Çatalhöyük, Hacılar, Hitit, Lidya ve FrigMerden günümüz çağdaş sanatıyla özdeşleşen örnekler kalmıştır. Selçuklu Osmanlı mimarisinde ise seramik sanatı en görkemli dönemini yaşamıştır. Bu kültürel zenginlik günümüz seramik sanatçılarını da derinden etkileyerek çalışmalarında esin kaynağı olmuştur. Bu çalışma bir mimari mekana uygulanan seramik panonun üretim aşamalarını kapsamaktadır. İki bölümde hazırlanmış, birinci bölümde Anadolu mimarisinde seramik pano geleneği üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise eski Anadolu kültürlerinden yararlanarak çağdaş bir mimari mekanda seramik pano uygulama aşamaları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With beginning of baking soil Ceramic that is great importance to compansate daily needs in human life conserved both its aspect of art and its functionality, to the present. Especially in Anatolia ceramic had become very specific situation. Besides its daily using it had been used as complementary element in architecture and it formed lots of successful examples. Very special examples of ceramics had remained from Frigs, Lidya, Hitit, Hacılar and Çatalhöyük in Anatolia. In Seljuk-Ottoman era, art of ceramics reached its peak. The cultural wealth has influenced today's artists deeply and become a source of inspiration in their works. This thesis includes ceramic panel that is applied on a architecural site. It is organised as two sections; in the first section the place of ceramic panel is examined in the Anatolian architecture. In the second section it is offered applying phases of ceramic panel in a comtemporary architectural site, benefiting old Anatolian cultures.