Disiplin yaptırımı olarak memuriyetinden çıkarma ve yargısal denetimi
Firing from civil service as a disciplinary sanction and judicial supervision
- Tez No: 74548
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ TEZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
ÖZET Kamu personeli ve ondan ayrık düşünülemeyecek olan disiplin rejimi konusunda ülkemiz uygulamasında bir çok hukuki tartıcına bulunmakla, doktrin ve vargı kararlarındaki farklılık dikkati çekmektedir. Çalışma konumuz olan“ Disiplin Yaptırımı Olarak Devlet Memuriyetinden Çıkarma ve Yargısal Denetimi ”ile konuya ilişkin temel hukuki sorunlar irdelenmeye çalışılmıştır. Yaptığımız çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; memur kavramı, mevzuat. ve doktrindeki durum, yakın kavramlarla karşılaştırma ve memur reiiminin hukuksal düzeninin incelenmesinden oluşmaktadır. İkinci bölüm; disiplin hukuku boyutu ile devlet memuriyetinden çıkarmaya ilişkin esasları içermektedir.Bu bölümde disiplin ve disiplin yaptırımı kavramı, hukuki niteliği ve bu konudaki görüşler, yakın kavramlarla karşılaştırma, mukayeseli hukuktaki durum, disiplin yaptırımı olarak devlet memuriyetinden çıkarmanın önemi, amacı, maddî ve şeklî disiplin hukuku boyutuyla devlet memuriyetinden çıkarma, disiplin hukukuna hakim olan ilkeler ile sözkonusu yaptırımın hükümleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise; yargısal denetim bakımından özellik arzeden durumlar, A İHS md. 6' da yer alan adil yargılamaya ilişkin kuralların disiplin hukukunda uygulanabilirliği ile göreve iade sorunu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There exist many legal arguments and differences among doctrines and judicial decisions in the practices related to public staff and disciplinary regime which is not separated from it. In this study“Firing from Civil Service as a Result of Disciplinary Sanction and Judicial Supervision”, basic legal problems have been handled related to the topic. This study includes three chapters. In chapter one, We've tried to efamine the concepf'civil servant“ its place in the regulations and doctrines and comparison with relevant concepts and judicial regulations about the civil servant regime. Chapter two includes the principles related to firing from civil service and its disciplinary dimensions. In this chapter, the concepts discipline and disciplinary sanction and legal features and arguments about those concepts, its place and importance in comparatice law, the importance of firing from civil service as a result of disciplinary sanction and its material and formal disciplinary dimensions, principles and regulations. In chapter three, cases there there are judicial supervisory features, applicability of the regulations related to fair judgement according to the ”Convention For the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms" article no 6 and the matter of giving the service back have been studred.