Fabrication and evaluation of sulfonated poly(ether ether ketone) and fluoridated hydroxyapatite composite scaffolds for bone tissue engineering
Kemik doku mühendisliği için sülfonatlı poli(eter eter keton) ve florürlü hidroksiapatit kompozit iskelelerin imalatı ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 745503
  2. Yazar: ATAOLLAH NOSRATINIA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KESKİN, PROF. DR. ZAFER EVİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Poly (ether ether ketone) (PEEK) has attracted the interest of bone tissue engineers due to its close range of mechanical properties to that of human bones, its biocompatibility, and excellent chemical resistance. However, PEEK is bioinert and has very low hydrophilicity. Sulfonation can compensate for this by introducing hydrophilic sulfonate groups. Furthermore, hydroxyapatite (HA) which is the main component of the bone, can introduce bioactivity to the scaffold. Compared to pure HA, Fluoridated hydroxyapatite (FHA) has higher stability and possesses higher osteogenic activity. In this context, FHA was prepared and combined with previously prepared Sulfonated PEEK (sPEEK). Wet-electrospinning method was used to make sPEEK scaffolds combined with HA and FHA in 1%, 2.5%, and 5% ratios for bone tissue engineering. SEM Analysis, FTIR Analysis, Mechanical Strength tests, Water uptake measurement, in vitro degradation assay, Simulated Body Fluid assay, and cell attachment and proliferation assay were performed. Even though toxic at high concentrations, HA and FHA at ratios that were combined with sPEEK to form electrospun scaffolds showed good cell viability and improved proliferation at the optimum concentrations. Scaffolds show mineralization in the SBF solution and tend to gradually degrade in PBS. In vitro experiments with Saos-2 cells show that FHA in optimum ratios is less cytotoxic than HA and incorporation of both HA and FHA in optimum ratios into the sPEEK scaffolds enhance cell proliferation. Among groups, considering all properties 1% FHA*sPEEK can be suggested as the most promising one. It is concluded that the scaffolds are cytocompatible and provide a desirable environment for cell growth and proliferation.
Özet (Çeviri)
Poli (eter eter keton) (PEEK), insan kemiklerine yakın mekanik özellikleri, biyouyumluluğu ve mükemmel kimyasal direnci nedeniyle kemik dokusu mühendislerinin ilgisini çekmiştir. Bununla birlikte, PEEK biyoinerttir ve çok düşük hidrofilikliğe sahiptir. Sülfonasyon, hidrofilikliğe ekleyerek ve biyoaktif sülfonat grupları ekleyerek bunu telafi edebilir. Ayrıca kemiğin ana bileşeni olan hidroksiapatit (HA) iskeleye biyoaktivite katabilir. Saf HA ile karşılaştırıldığında, Florlu hidroksiapatit (FHA) daha yüksek stabiliteye sahiptir ve daha yüksek osteojenik aktiviteye sahiptir; hazırlandp onceden hazırlanan Sulfone PEEK (sPEEK) ile birleştirilde. Kemik doku mühendisliği için HA ve FHA ile birlikte %1, %2,5 ve %5 oranlarında sPEEK yapı iskeleleri yapmak için wet-elektrospinning yöntemi kullanılmıştır. Ardından SEM Analizi, FTIR Analizi, Mekanik Mukavemet testleri, Su alımı ölçümü, in vitro degradasyon testi, Simüle Vücut Sıvısı testi, hücre tutunma ve çoğalma testi yapılmıştır. Yüksek konsantrasyonlarda toksik olmasına rağmen, elektrospun yapı iskeleleri oluşturmak için sPEEK ile birleştirilen oranlarda HA ve FHA, hücre canlılığı göstermiş ve optimum konsantrasyonlarda proliferasyonu artırdığı görülmektedir. İskeleler, SBF çözeltisinde mineralizasyon gösterir ve PBS'de kademeli olarak bozulma eğilimindedir. Saos-2 hücreleriyle yapılan in vitro deneyler, optimum oranlarda FHA'nın HA'dan daha az sitotoksik olduğunu ve hem HA hem de FHA'nın optimum oranlarda sPEEK yapı iskelelerine dahil edilmesinin hücre çoğalmasını arttırdığını göstermektedir. Gruplar arasında tüm özellikler göz önüne alındığında %1 FHA*sPEEK en umut verici olanı olarak önerilebilir. İskelelerin sito-uyumlu olduğu ve hücre büyümesi ve çoğalması için uygun bir ortam sağladığı sonucuna varılmıştır.