İşbirlikli öğrenme ve geleneksel öğretimin okul öncesi çocuklarının temel matematik başarıları üzerindeki etkileri ve mevcut uygulamalarla ilgili öğretmen görüşleri
The Effects of cooperative learning and traditional teaching methods on pre-school children's mathematical achievement and teachers ideas about the present applications
  1. Tez No: 74551
  2. Yazar: VESİLE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı işbirlikli öğrenme ve geleneksel öğretimin okulöncesi çocukların temel matematik becerilerinin gelişimi üzerindeki etkilerini, bu etkilerin cinsiyet ile ilişkilerini, okulöncesi eğitim kurumlarında uygulanmakta olan matematik çalışmaları ve yöntemlere ilişkin öğretmenlerin görüşlerini ve bu görüşlerin yaş, kıdem, öğrenim durumu, çalıştıkları çocuk sayısı ve geliştirilen program ile ilişkilerini incelemektir.., Araştırmada kontrol gruplu öntest-sontest araştırma deseni ve betimsel tarama modeli uygulanmıştır. Araştırma üç grup üzerinde gerçekleşmiştir. Deney grubunda işbirlikli öğrenme, kontrol gruplarında ise geleneksel öğretim yöntemi uygulanmıştır. Deney ve kontrol grubuna eğitimi araştırmacı vermiştir. Alan-kontrol grubu ise eğitimini araştırmaya katılan çeşitli sınıf öğretmenlerinden almıştır. İşbirlikli öğrenme çalışmalarını izleyen iki anaokulu öğretmeni ile okulöncesi eğitim kurumlarında 6 yaş öğretmenliği yapan 40 anaokulu öğretmeni de araştırma da yer almıştır. Bu araştırmanın verileri, Matematik Başarısı Gözlem Formu, Matematik Öğretimi Ölçeği ve görüşme kayıtları ile toplanmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde Ortalama, Standart Sapma, Kruskal Walhs Varyans Analizi, Scheffe Testi, Mann-Whitney U testi, Ki-Kare Testi ve Farklar Arası Farkın Önemlilik Testi kullanılmıştır. Görüşme kayıtlan ise kodlanıp kategorilere ayrılarak sınıflandırılmış ve analiz edilmiştir. Araştırma sonunda işbirlikli öğrenme yönteminin okulöncesi çocukların temel matematik becerilerinin gelişimi üzerinde geleneksel öğretime göre daha etkili olduğu bulunmuştur. İşbirlikli öğrenme ve geleneksel öğretimin okulöncesi çocukların temel matematik becerilerinin gelişimi üzerindeki etkilerinin cinsiyete göre önemli farklılıklar göstermediği ortaya çıkmıştır. Çalışmaları gözleyen öğretmenler de işbirlikli öğrenme yönteminin başarıyı yükselterek sosyal becerilerinin gelişimini desteklediği görüşündedirler. IVOkulöncesi eğitimi kurumlarında öğretmenlerin, matematik çalışmalarını daha çok bütün sınıf Öğretimi içinde bireysel çalışma ile çalışma kitabı veya hazırlanmış çalışma kağıtları kullanarak uyguladığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the present research is to investigate effects of cooperative learning and traditional methods on prescholers' basic Math achievement and its relation to gender. Besides this, teachers' opinions about cooperative learning, math studies and methods and relationships between and among these opinios and teachers' age, work experience, school graduated, number of children being taught were examined. There groups (control, experimental, and field experimental) participated in the research. Researcher conducted experimental treatment in control and experiment groups. Two teachers who observed cooperative learning were interviewed and 40 teachers answered questions in Math Instruction Survey. Mean, Standard Deviation, Kruskal Walhs Analysis of Variance, Scheffe Test, t- test, Mann-Whitney U Test and Chi-Square were utilized in data analysis. Research results indicate that, cooperative learning method is more effective than traditional methods on basic math achievement. It has also been found out that the effects of cooperative learning and traditional methods in preschoolers' Math achivement do not differ significantly according to children's gender. Teachers observing the studies have the idea that cooperative learning supports the development of social skills and increase level of success. It has also been observed that, preschool teachers usually do whole-class instruction and individual study and, use work books and work sheets. VI