İlk başvuru yeri olarak sağlık ocaklarının kullanımı ve beklentileri
As first contact place, using 'sağlık ocağı' and expectancies
- Tez No: 74556
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Birincil sağlık hizmeti, bir ülkenin sağlık hizmetinin çekirdeğini oluşturur. Toplumsal ve ekonomik anlamdaki kalkınmanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Ulusal sağlık sistemi, birincil sağlık hizmetini insanların çalıştığı ve yaşadığı yerlerin mümkün olduğunca yakınma götürür. Birincil sağlık hizmeti, bireylerin, ailelerin ilk basuru yeridir ve sağlık hizmeti zincirinin birinci halkasını oluşturur. Sağlık ocakları ülkemizde birincil sağlık hizmetinin verildiği kurumlardır. 1961 yılında 224 sayılı sosyalizasyon kanunu ile devlet, sağlık ocakları ile sağlık hizmetini yaygınlaştırmayı ve herkesin sağlık hizmetinden yararlanmasını öngörmüştür. Sağlık hizmetinin bir elden yönetimi ve halkın katılımını sağlamak, ulusal sağlık sistemimizin diğer önemli amaçları olmuştur.“İlk başvuru”birinci basamak sağlık hizmetinin temel özelliğidir. İlk başvuru yeri olarak kullanılmayan sağlık hizmeti, birinci basamak sağlık hizmeti sayılamaz. Ülkemizde sağlık ocağı ilk başvuru yeri olmak durumundadır. Sağlık ocağının ilk başvuru yeri olmasının, ülke ekonomisine, birey sağlığına, toplum sağlığına ve sağlık sistemine katkısı çoktur. Günümüzde: Türkiye'de, sağlık hizmetlerinin durumu etkili değildir. Sağlık hizmetlerinde önemli derecede finans sıkıntısı çekilmektedir. Toplumun istek ve beklentileri sürekli değişmektedir. Sağlık kurumlan bunları karşılayamamakta ve toplumun istek ve gereksinimlerini dengeleyecek hizmeti verememektedir. Bu çalışmada toplumun, sağlık hizmetine gerek duyduğunda ilk nereye başvurduğu araştırılmaya çalışılmıştır. Bireylerin demografik özellikleri ile ilk başvuru yeri arasında ilişki bulunmuştur. Sosyo-ekonomik düzeyi yükselen birey ilk başvuru yeri olarak sağlık ocağım kullanmamaktadır. Bir işletme olarak sağlık ocaklarının birinci amacı varlığım sürdürmesidir. Kaliteli hizmet, sürekli, kalitesini geliştiren hizmet, örgütlenme özellikleri ve ilkeleriyle sağlık ocaklarından verilebilir. Bunun için de sağlık ocağı toplumu tanımalıdır. Hizmet verdiği kesim hakkında sağlıklı ve güncel bilgiye sahip olmalı ve bu bilgiye ulaşacak çalışmaların periyodik olarak yapılmasını sağlamalıdır. Sağlık ocağı, verdiği hizmete toplum katılımını sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Primary health care is the seed of a country health care. Primary health care cannot be seperated from economics and social development. National health care system presents health service as possible as nearer where people lives or stays. Primary health care is the first contact place of families and individuals.“Sağlık Ocakları”(Health Units) are the organizations where the primary health care is provided in Turkey. In 1961 socialization law with numbered 224, government aimed sağlık ocakları become widespread and taken by everyone. The another aim is to manage from one point and to get participation of people to management. First contact is the characteristic property of primary health care.“Sağlık Ocağı”is the first contact care organization. This logic is useful for country economics, individual health, public health and health system. Today, in Turkey health care system is not efficient. The system has financial problems. Expectancy of public is continously changing so the health care system cannot answer these changing expectancies and desires perfectly. The objective of this study is to research where people contacts when they need health care. It is found that the first contact place is related to one's demografic characteristics. As people socio-economic situation is increasing doesn't contact“Sağlık Ocağı”care. As a business, the first aim of“Sağlık Ocağı”is to maintain its activities. Quality of health system care is possible with modern organizational and managerial approaches. In order to get this goal“Sağlık Ocağı”has to try understand public behaviour.“Sağlık Ocağı”has to success public participation to management.