Eser sözleşmesinde ücretin artırılması ve eksiltilmesi
The Increases and decreases of the price in the work contracts
- Tez No: 74557
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ZEVKLİLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu çalışmada çok yaygın bir uygulaması olan eser sözleşmelerinde ücretin artırılması ve eksiltilmesi konusu ele alınmıştır. Eser sözleşmelerinde taraflardan birinin (müteahhidin) borcu, bir eseri ortaya koymak iken, diğer tarafın (ısmarlayanın) borcu, bunun karşılığında bir ücret ödemektir. Ödenecek olan bu ücretin sözleşme kurulduğu sırada taraflarca tespit edilmiş olması zorunlu değildir. Eğer taraflar ücreti sözleşmenin başında yaklaşık olarak dahi belirlememişlerse, ücret Borçlar Kanununun 366. maddesi çerçevesinde müteahhidin masrafları ve çalışmasının değeri göz önüne alınarak sonradan tespit edilebilir. Eser sözleşmeleri, nitelikleri gereği kurulduğu anda ifa edilebilen sözleşmelerden olmadığı için, eseri ifa ediminin ortaya konduğu anda, önceden kararlaştırılmış olan ücretten sapmayı gerektirecek birtakım sebepler ortaya çıkmış olabilir. Özellikle de eserin kapsamı, karmaşıklığı, yapılması için geçecek sürenin uzunluğu dikkate alınırsa başlangıçta kararlaştırılmış olan ücretin ödenmesinde ısrar etmenin adaletsizlik doğurabileceği haller ortaya çıkabilir. Ücretin baştan kararlaştırılmamış olduğu hallerde de eğer ısmarlayanın sözleşmeyi kurmasına yardımcı olacak bir işlem temeli niteliğinde keşif bedeli kararlaştırılmış ise, işte bu bedelin aşırı surette aşılması hallerinde, masraflara göre tespit edilecek olan ücretin ödenmesinde ısrar etmek doğru olmayabilir. Bu çalışmanın amacı, eser sözleşmesinde ücretin değiştirilmesini haklı kılan sebepler ortaya çıktığı takdirde, bu değişikliğin hukuken mümkün olup olmadığını, mümkünse bunun hangi esaslar çerçevesinde yapılabileceğini ortaya koymaktır. Bu yapılmaya çalışılırken, uygulama açısından taşıdığı önem dikkate alınarak konu, işlem temelinin çökmesi teorisi açısından ayrı bir bölüm altında işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study analyses the increases and decreases of the charges in the work contracts which are practiced widely. In work contracts, the responsibility of one of the parties (contractor) is to create a work while that of the other (orderer) is to pay the price. That the price is fixed is not necessarily required at the time of preparing a contract. If parties have not been able to agree upon the contract, then the price is fixed taking the value of work and costs of contractor into consideration in accordance with the article no. 366 of the Law of Obligations. As the work contracts in terms of their origins are not the kinds which are fulfilled at the time of forming, there may be several reasons which require to ignore the price fixed before. There may certainly appear unfair circumstances resultad from insistence on the fixed price when the duration, content and complexity of work is taken into consideration. In cases where the price is fixed at the beginning, estimated value is that cost exceeds in an abnormay way, insistence on the payment of the price which will be fixed according to the costs might not be a right attitsude. The goal of the study is to prove whether any change which causes to change the price is possible or not according to the law and determine to what extent that change can be done. While doing this, this subject has been handled under different chapters taking its importance in the practice and the theory of collapse of the procedural base (clausula rebus sic stantibus) into consideration.