Pandemi sürecinde okul öncesi dönemdeki çocukların teknoloji bağımlılığı ve ekran maruziyetinin davranışları üzerinde etkisi
The effect of technology addiction and screen exposure on preschool childrens behaviors during the pandemic process
- Tez No: 745563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KADRİ GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı pandemi sürecinde okul öncesi dönemdeki çocukların teknoloji bağımlılığı ve ekran maruziyetinin davranışları üzerinde etkisini ölçmektir. Bu kapsamda Tekirdağ ilinde yaşayan 118 ebeveynden anket tekniği kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmaya katılanların demografik verileri, yaşam koşulları, çocuklarına ait demografik veriler ve teknoloji bağımlılığına yönelik sorulara frekans analiz uygulanmıştır. Yapılan analizler sonrasında ulaşılan bulgulara göre; çocuğun odasında teknolojik cihaz olma, yöneldiği içerik, pandemide online eğitim süresi, online eğitimde ilgi süresi değişkenlerine göre çocukların davranışlarının farklılaşmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the effect of technology addiction and screen exposure on the behaviors of preschool children during the pandemic process. In this context, data were collected from 118 parents. Frequency analysis was applied to subjects and their childrens demographic information, living conditions and technology addiction related questions. According to the findingsreached by the analyses applied; it is found out that the behaviroral change is not present in consideration of parameters; possesion of tecgnological devices in childs room, content tendency, online lecture duration in pandemic, attention span in online lectures. With respect to the time spent by the child on screen, evaluation of behavioral impact scale and sub-dimensions with meaningful statisticial differences are determined as; behaviaral dimension (p=0.050) social dimension (p=0.039) and emotional dimension (p=0.048). In context of childs online education; it is found out that the children who do not atternd education during pandemic have higher tendency to be affected by emotional and behavioral disorders in comparison with the children who attended education. Within this framework, according to the results of the research, parents and preschool teachers should be more cautious on screen timing monitoring.