Demir çelik sektöründe enerji geri kazanımı çözümleri ile enerji verimliliği
Energy efficiency with energy recovery solutions in steel industry
- Tez No: 745573
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Dünya nüfusunun artışı, sanayileşme ve teknolojinin hızlı gelişimi ile birlikte dünyanın enerji ihtiyacı ve tüketimi giderek artmaktadır. Enerji tüketimi ile birlikte enerji kayıplarıda artış göstermektedir. Artan bu enerji kayıplarının önüne geçmek geçebilmek enerji geri kazanım sistemleri ile mümkün hale gelmektedir. Buda sektörde enerji geri kazanımının rolünü ve payını arttırmakla birlikte mevcut enerjinin en verimli şekilde kullanılması için çalışmalar yapmaya yönlendirmektedir. Bu sebeple şirket sahipleri enerji geri kazanımına yönelerek enerji kayıplarının önüne geçip artan enerji maliyetlerini düşürmeye büyük önem vermeye başlamışlardır. Bu çalışmada, demir çelik endüstrisinde kullanılan buhar kazanları ve buhar kazanlarının ekipmanlarının bir kısmından bahsedilmiş olup kullanılan doğalgaz yataklı buhar kazanlarında ekonomizer yardımı ile atık baca gaza ısısının sisteme geri kazandırılması ele alınmıştır. Ayrıca kazanların beslendiği saf suyu fabrikada kullanılan kompresörlerin ısısından eşanjör sistemi yardımı ile faydalanarak hem beslenilen suyun sıcaklığını arttırarak bir kazanım sağlanması hem de kompresörlerin soğutulması işleminde fayda sağlanarak, elde edilen kazanım ele alınmıştır. Bu kazanımlar sonrasında gerekli ekonomik analizler yapılmış ve yapılan analiz ve hesaplamalar sonucunda sağlanılan yakıt tasarrufunun ekonomizer için 6.500 $/ay, kompresör ve eşanjör geri kazanım sistemi için ise 5.120 $/ay olduğu hesaplanmıştır. Böylece her iki enerji geri kazanımının toplamda sağladığı tasarruf ve maddi kazanç 11.620 $/ay olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The world's Energy needs and consumption are increasing, with the increase in the world's population, industrialization and the rapid development of technology. Energy losses are increasing with energy consumption. It is possible to, avoid these increased energylosses through energy recovery systems. This increases the role and share of energy. Therefore, the owners have started to focus on energy recovery, preventing energy losses and reducing increasing energy costs. In this study, the steam boileres and steam boilers used in the iron steel industry were discussed in part, and the economy helped to restore the temperature of the waste chimney gas to the system in the natural gas bed vapors used. In addition, the gain obtained is taken into focus by utilizing the heat of the compressors used in the factory, which supplies the pure water to the boilers, increasing the temperature of the water being fed, while also benefiting from the cooling of the compressors. After these gains, the necessary economic analysis was carried out and the fuel economy as a result of the analysis and calculations was estimated to be $6,500/month for the economizer and $5,120/month for the compressor and exchanger recovery system. Thus, the total sayings and financial gain of both energy recovery were calculated as $11,620/month.