Enerji fiyatları ve tarım ürünleri fiyatları arasındaki bağımlılık ilişkisinin kapula yöntemi ile araştırılması
Investigation of the relationship between energy prices and agricultural product prices by copula method
  1. Tez No: 745572
  2. Yazar: YONCA YILDIRIM BÖLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL AÇIK KEMALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ham petrol dünyada halen birincil enerji kaynağıdır ve başta finans piyasaları olmak üzere tarım ve gıda piyasaları üzerinde çok geniş kapsamlı etkilere sahiptir. Türkiye petrol ithalatçısı bir ülke olduğundan petrol fiyatlarındaki değişimler Türkiye'deki piyasalar üzerinde çok daha fazla etkiye sebep olmaktadır. Petrol fiyatındaki dalgalanmalar başta gıda ve tarımsal ürün piyasalarını etkilemektedir. Son yıllarda petrol fiyatlarındaki artışla birlikte gıda fiyatlarında da değişim yaşanması tarımsal ürün fiyatları ile petrol fiyatları arasındaki bağımlılık yapısının incelenmesinin önemini ortaya koymuştur. Bu çalışmada petrol ürünleri fiyatları ile tarımsal ürün fiyatları arasındaki bağımlılık ilişkisi kapula yöntemiyle araştırılmıştır. Enerji fiyatları olarak benzin ve motorin fiyatlarının, tarımsal ürünler olarak da buğday, arpa, mısır ve soya üretici fiyatlarının 2005-2020 dönemindeki aylık verileri incelenmiştir. Bu kapsamda, her bir değişkenin marjinal dağılımları modellemek amacıyla zaman serileri analiz yöntemleri kullanılmış ve sonrasında farklı kapula fonksiyonları ile enerji ve tarımsal ürün fiyatları arasındaki bağımlılık ilişkisi ortaya konulmuştur. Enerji ve tarımsal ürün fiyatları arasında pozitif güçlü bağımlılığın olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Crude oil is still the primary energy source in the world and it has far-reaching effects on agriculture and food markets, especially on financial markets. Turkey is an oil-importing country, and therefore changes in oil prices cause much more impact on the markets in Turkey. Fluctuations in oil prices primarily affect the food and agricultural product markets. The change in food prices with the increase in oil prices in recent years has made it necessary to examine the dependency structure between agricultural product prices and oil prices. In this study, the dependency relationship between crude oil product prices and agricultural product prices was investigated using the copula method. Monthly data of gasoline and diesel prices as energy prices, and producer prices of wheat, barley, corn and soybean as agricultural products for the period 2005-2020 were examined. In this context, time series analysis methods were used to determine the marginal distributions of each variable, and then the dependency relationship between different copula functions and energy and agricultural product prices was revealed. It was concluded that there is a positive strong dependence between both energy prices and agricultural product price pairs.