1980 sonrası Türk fotoğraf sanatının estetik sorunları
After 1980 aesthetic problems of Turkish photography
  1. Tez No: 74561
  2. Yazar: BİRSEL MATARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ADANIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 410
Özet
ÖZET Sanat ürünleri belli tarihsel-toplumsal-siyasal-ekonomik ilişkilerin sonucu olgulardır. Ülkemizde ise bu ilişki yapılarında sıkça yaşanan değişim ve dönüşümler söz konusudur. Fotoğraf sanatımızda, dönemin sosyo-ekonomik-politik koşullarına bağımlı bir gelişim içermektedir. Özellikle 1980'li yılların sanat ortamını 12 Eylül'de yapılan darbenin yarattığı baskıcı- depolitize ortamının dışında tutamayız. 1970'lere kadar toplumsal sorunları temel alan sosyal-belgeci anlayış, insanların daha da edilgenliğe, içe kapanıklılığa itildiği 1980'lerde, yerini aşın sübjektif bireyci anlayışa bırakmıştır. Biçimin öze üstün gelmesinin toplumun bir çözülme ve gebelik dönemine girdiğinin belirtisi olduğunu söyleyen Plehanov;“Biçimi özden üstün tutma girişimi, ya yozlaşmış bir düzende yozlaşmış sanatı ya da sanatçının toplumsal çevresiyle kesin bir uyuşmazlığını ifade eder”der. Fotoğrafımızda da aşın öykünmeci ve biçimci çalışmaların yanı sıra, yaratıcılığın, hayal ve ifade gücünün zorlandığı, yeni fotoğraf ile biçimlerin denendiği özgür üslup arayışlarının söz konusu olduğu bir süreci içerir 19801er.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Products of art are the phenomena which are the results of historical, social, political and economic relations In our country, these kinds of relations are the subject to frequent variations and transformations. Our art of photography includes developments which relates to present socio-economic conditions. We can't regard the circumtance of art in 1980's apart from oppressive, depoliticized environment formend by military coup of 12 September. The socio-documentary approach aiming social problems until 1970's was replaced by subjective, individualist belief in 1980's, the period, which people were forced into an intravert-passivism. 1980's is the period when creativity, imagination and the power of expression were pustied to limits, new photograpich forms were practised and search for authentic style was debated besides imitative and formalist studies in our photography.