Havayolu taşımacılığında biletçilik uygulamalarındaki sorunlar ve Antalya ilindeki A grubu seyahat acentalarına yönelik bir uygulama
Problems of ticketing procedures in air transportation and a survey on A group travel agencies in Antalya
  1. Tez No: 74560
  2. Yazar: S. SEZGİ ELÇIRPAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN YÜKÇÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Havayolu taşımacılığına doğan talep dünya turizminin arttığı döneme rastlamaktadır. Aynı zamanda uluslararası boyuta taşınmış olan dünya ticareti maliyeti yüksek ancak verimli bu sektörün doğmasını sağlamıştır. Bu iki sebeple hava taşımacılığı günden güne daha da ilerlemekte ve bu da sektörde yer alan firmaların karmaşık bir sistemle çalışmalarını gerektirmektedir. Bu sistemlerin yoğun olarak hava trafik kontrolü ve biletçilik işlemlerinde kullanıldığı gözlenmektedir. Bu çalışmada temel hedef; havayolu taşımacılığında biletçilik işlemlerinin önemini vurgulamak, bu işlemlere ilişkin uygulamaları açıklayarak konuya ilişkin yaşanan sorunları ortaya koymaktır. Sorunların saptanması sonrasında da bu sorunların giderilmesi için bazı çözüm önerilerinde bulunulmaktadır. Yukarıdaki amaç doğrultusunda hazırlanan bu tez çalışmasında ilk bölümde okuyucuların havayolu taşımacılığının gelişimi, bugünkü durumu, sektörü biçimlendiren anlaşmalar ve bu sektörde dünyada faaliyet gösteren önemli kuruluşlar hakkındaki bilgileri bulması mümkündür. İkinci bölüm havayolu taşımacılığında biletçilik uygualamaları başlığı altında tarihsel gelişim, standardizasyon çalışmaları, uygualamaların Türkiye'deki yansımaları ve teknik anlamda biletleme kurallarından oluşmaktadır. Üçüncü ve son bölüm ise uygulamalarda görülen aksaklıkları belirlemek amacıyla Antalya ilinde biletçilik işlemi yapmaya yetkili A Grubu Seyahat Acentalan üzerinde yapılmış bir alan çalışması ve değerlendirmelerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The demand for air transport in the world mounted as the levels of world tourism has increased in recent years. At the same time, the growing internationalism of world trade ensured on expanding and prosperous business sector. With the effects of those two reasons day by day world air transportation is going further and forces the carriers of that branch to work in a complicated system. This system first appears in the air traffic control and then in ticketing. This study is prepaired with the aim of informing people about the ticketing regulations and showing them the sources that may help them for a more detailed search. As there are no existing scientific books written in Turkish and all the documents related to this subject kept in the concerning companies, the need for an academic report is perceived. With the aim given above in the first chapter the readers will be able to take information about the development of air transportation, the agreements that build this sector and some companies working for air transportation worldwide and in Turkey as well. The second chapter includes the standardization studies of the remaining system and the documents used for ticketing. The main subject takes place in the third chapter with the rules on preparing, pricing, rerouting and endoring the tickets. Following that the problems and the solutions take place in the fourth and the last chapter.