Jean Jacques Rousseau ve modern eğitime etkileri
Jean Jacques Rousseau and his effects on modern education
- Tez No: 74562
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TURGUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET“Jean Jacques Rousseau ve Modern Eğitime Etkileri”adlı araştırma beş bölüm halinde düzenlenmiş, literatür taraması şeklinde hazırlanmış bir araştırmadır. Birinci bölümde; araştırmanın amacı, önemi, yöntemi ve sınırlılıkları hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, konuya ilişkin olarak yapılmış araştırmalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Rousseau'ya gelinceye dek ortaya eğitim felsefelerinin neler olduğu konusu genel olarak incelenmiş ve Rousseau'yu daha iyi anlayabilmek için hayatı ve eserleri ele alınmıştır. Daha sonra Rousseau'nun eğitim felsefesi ile ilgili görüşleri analiz edilmiştir. Rousseau'nun eğitime genel olarak bakışı verildikten sonra; çocuk eğitimi, doğal eğitim, özgür eğitim, bilişsel, duyuşsal ve psikomotor gelişim, öğretmen, öğrenci ve öğretim yöntemleri konusundaki görüşleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise toplumsal değişimlerde meydana gelen farklılaşmanın eğitime yansıması ve modern toplum yaşantısına paralel olarak modern eğitim anlayışının oluşum süreci analiz e
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT“Jean Jacques Rousseau and His Effects on the Modern Education”is on research that is prepared in five parts and in the form of literature scrutinizing. First part contains the aim, the importance, the method and the limit of the research. In the second part is structured as literature scrutinizing. Also the researches are examined in accordence with the subject. In the third part the historical backround of educational philosophies until Rousseau are generally examined and Rousseau's life and his works are studied. Than Rousseau's idea's about educational philosophies are analized. After giving Rousseau's ideas about education; child training, natural training, free education, cognitive - affective - psychomotor developing, teacher, student and instruction methods are examined. In the fourth part, it is analized the reflections on education of the differentrates in social changings and the ideas of modern education with parellel to the modern social life. This transition period, the effects of Rousseau and his importance informing the idea of modern education are stressed. The results and recommendation are given in the fifth part. The aim of the research is to point what the effects of modern education are related to Rousseau's ideas. The importance of the research focuses the effects of Rousseau's philosophy on modern education.