Hidradenitis süpürativa tanılı hastaların beslenme durumu, hastalık aktivitesi ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Nutritional status of patients with hidradenitis suppurativa, disease assessment of activity and quality of life
- Tez No: 856047
- Danışmanlar: UZMAN MERTHAN TUNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş-Amaç: Hidradenitis Süpürativa (HS), bireyi bedensel, cinsel ve psikososyal yönden etkileyerek yaşam kalitesini bozabilen kronik, yineleyici ve inflamatuar bir cilt hastalığıdır. Bu çalışmayla amacımız HS tanılı hastalarda, hastalık aktivitesi ve yaşam kalitesi ilişkisi değerlendirilirken, beslenme hastalık ile ilişkisini değerlendirmek ve aile hekimlerin hastalık tedavisi ve rehabilitasyonunda rolünü vurgulayabilecek veriler elde etmektir. Gereç-Yöntem: Çalışmamız, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları polikliniğinde 01.09.2023-30.10. 2023 tarihleri arasında 60 HS tanılı hasta ile yüz yüze görüşme ile gerçekleştirildi. Etik onam alındıktan sonra çalışmaya katılmayı kabul eden hastaların sosyodemografik bilgi formu, Hidradenitis Süpürativa için geliştirilmiş yaşam kalitesi ölçeği (HS-QoL), Akdeniz diyeti bağlılık ölçeği (MEDAS), Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) ve Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HADÖ) uygulandı. Deri ve Zührevi Hastalıkları hekimi ile beraber hastalık şiddetini gösteren Hurley evrelemesi yapıldı. Katılımcıların mevcut laboratuar bulguları da verilere eklendi. İstatistiksel analiz sonrası sonuçlar analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızda katılımcıların %63,3'ü erkek, %36,7'si kadın ve yaş ortalaması 30,95±12,21 yıl idi. Ortalama semptomların başlangıç yaşı 22,77±9,32 idi. Ortalama tanı konma yaşı ise 28,80±12,15 olarak bulundu. Katılımcıların %65'i sigara içiyordu ve %35'inde ailede HS öyküsü vardı. %80'inde komorbidite vardı ve en sık görülenler obezite (%41,6), DM (%25) psikiyatrik hastalık (%20) olarak bulundu. Hastalar Hurley evrelemesine göre değerlendirildiğinde %12'si evre 1, %41'i evre 2 ve %47'si evre 3 olarak belirlenmiştir. Ortalama tutulan bölge sayısı 3,38±1,89 olarak bulundu. Katılımcıların %33'ünün izoretionin, %16,6'sının adalimumab, %86,6'sının sistemik antibiyotik ve %95'inin lokal antibiyotik kullandığı öğrenildi. Hastaların %43'ü hastalığını olumsuz etkileyen besinler olduğunu belirtti. Katılımcıları %21'i hastalık aktivitesini arttırdığı için bazı gıdalardan kaçındığını belirtti. Hastaların %59'unda D vitamini seviyesi düşük bulundu. Ortalama HS için geliştirilmiş yaşam kalitesi ölçek puanı 18,29±5,87 olarak saptandı. Hastaların ortalama HADÖ puanı 14,96±8,68, ortalama Akdeniz diyeti bağlılık ölçek puanı 6,33±1,83 olarak hesaplandı. Sonuç: Çalışmamızda, aile hekimliğinde karşılaşılabilecek dermatolojik hastalıklardan HS'nın sigara, beslenme alışkanlıkları, obezite ve aile öyküsü ile olan ilişkisi saptandı. Aile hekimleri polikliniklerinde HS hastalarına verilecek uygun davranış değişikliği ve tedavi programları ile hastalık şiddetini arttıran beslenme alışkanlıklarını değiştirebilir, hastaların yaşam kalitesinde, hastalık aktivitesinde, depresyon, anksiyete düzeylerinde iyileştirici etki oluşturabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Hidradenitis Suppurativa (HS) is a chronic, recurrent and inflammatory skin disease that can disrupt the quality of life by affecting the individual physically, sexually and psychosocially. Our aim with this study is to evaluate the relationship between nutrition and disease, while evaluating the relationship between disease activity and quality of life in patients diagnosed with HS, and to obtain data that can emphasize the role of family physicians in disease treatment and rehabilitation. Materials and Methods: Our study was conducted with face-to-face interviews with 60 patients diagnosed with HS in the Skin and Venereal Diseases outpatient clinic of Adana City Training and Research Hospital between 01.09.2023-30.10.2023. After ethical consent was obtained, sociodemographic information form, quality of life scale developed for Hidradenitis Suppurativa (HS-QoL), Mediterranean diet adherence scale (MEDAS), Fagerström Nicotine Dependence Test (FNBT) and Hospital Anxiety Depression Scale (HADS) were applied to the patients who agreed to participate in the study. Hurley staging, which indicates the severity of the disease, was performed together with the Dermatologist. Current laboratory findings of the participants were also added to the data. The results were analyzed after statistical analysis. Results: In our study, 63.3% of the participants were male, 36.7% were female and the mean age was 30.95±12.2 years. The mean age at onset of symptoms was 22.77±9.32 years. The mean age at diagnosis was 28.80±12.15 years. 65% of the participants were smokers and 35% had a family history of HS. 80% had comorbidity and the most common comorbidities were obesity (41.6%), DM (25%) and psychiatric illness (20%). When the patients were evaluated according to Hurley staging, 12% were classified as stage 1, 41% as stage 2 and 47% as stage 3. The mean number of involved sites was 3.38±1.89. It was learned that 33% of the participants used isoretionine, 16.6% used adalimumab, 86.6% used systemic antibiotics and 95% used local antibiotics. 43% of the patients stated that there were foods that negatively affected their disease. 21% of the participants stated that they avoided certain foods because they increased disease activity. Vitamin D levels were found to be low in 59% of the patients. The mean quality of life scale score developed for HS was 18.29±5.87. The mean HSQOL score was 14.96±8.68 and the mean Mediterranean diet adherence scale score was 6.33±1.83. Conclusion: In our study, the relationship between HS, one of the dermatological diseases that may be encountered in family medicine, and smoking, nutritional habits, obesity and family history was determined. With appropriate behavior change and treatment programs given to HS patients in their outpatient clinics, family physicians can change the nutritional habits that increase the severity of the disease and have a healing effect on the patients' quality of life, disease activity, depression and anxiety levels.