Aile hekimliği asistanlarının aile planlaması yöntemleri hakkındaki bilgi düzeyi
Family planning of family medicine assistants level of knowledge about methods
- Tez No: 745620
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Aile Planlaması, Family Medicine, Family Planning
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Planlanmamış ve İstenmeyen gebelikler, anne ve bebek morbidite ve mortalitesinde artış, maliyetlerin ve sosyal yükün artması ile ilişkilendirildiği için dünya genelinde majör bir sağlık sorunu oluşturmaktadır. İstenmeyen gebelikler, kontraseptif kullanım eksikliği, yöntem başarısızlığı,yanlış kullanım aile planlaması hizmetlerine ulaşım eksikliği gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Koruyucu hekim olarak hastaları bu konuda bilgilendirmek ve doğru kullanmalarını sağlamak önemlidir. Çalışma tüm bunlar göz önünde tutularak aile hekimleri asistanlarının aile planlaması yöntemleri hakkındaki bilgi düzeyini saptamak amaçlı planlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel-tanımlayıcı tipte bir anket çalışması olan çalışmamız, 1 Nisan 2022 - 1 Mayıs 2022 tarihleri arasında yapılmış olup, İstanbul'da eğitim gören 178 aile hekimliği uzmanlık öğrencisini kapsamaktadır. Toplam 34 sorudan oluşan anketimizde katılımcıların aile planlaması hakkındaki bilgi düzeyi ölçüldü ve cinsiyet, meslekte geçirilen yıl, görev tanımı gibi faktörlerinin aile planlaması yöntemleri hakkındaki bilgi düzeyi arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler SPSS statistics 21 programında analiz edilmiştir ve p0,05). Asistan hekimlerin bilgi sorularından aldıkları puan ile mesleki süreleri ve yaşları arasında istatistiksel anlamlı düzeyde korelasyon saptanmadı (r1=0,007, p1=0,925; r2=0,071, p2=0,349). SONUÇ: Bu çalışmada, birinci basamak sağlık hizmeti sunucuları olacak olan aile hekimliği uzmanlık öğrencileri arasında, Aile hekimliği asistanlarının aile planlaması yöntemleri hakkındaki bilgi düzeyinin sınırda yeterli olduğu gözlemlendi. Hastalara gerektiğinde aile planlaması yöntemlerinden uygun olanını önermek veya yanlış kullanımları önlemek için, aile hekimliği uzmanlık öğrencilerinin aile planlaması yöntemleri hakkındaki işlevleri ve uygun kullanım durumları hakkında güncel bilgilere sahip olması sağlanmalıdır. ANAHTAR KELİMELER: Aile hekimliği, Aile planlaması, Bilgi düzeyi
Özet (Çeviri)
FAMILY PLANNING OF FAMILY MEDICINE ASSISTANTS LEVEL OF KNOWLEDGE ABOUT METHODS ABSTRACT OBJECTIVE: Unplanned and unwanted pregnancies constitute a major health problem worldwide as they are associated with increased maternal and infant morbidity and mortality, and increased costs and social burden. Unwanted pregnancies may occur due to reasons such as lack of contraceptive use, method failure, misuse, lack of access to family planning services. As a preventive physician, it is important to inform patients about this issue and ensure that they use it correctly. Considering all these, the study was planned to determine the level of knowledge of family physician assistants about family planning methods. MATERIAL and METHOD: Our study, which is a cross-sectionaldescriptive survey study, was conducted between April 1, 2022 and May 1, 2022 and includes 178 family medicine specialty students studying in Istanbul. In our survey consisting of 34 questions in total, the knowledge level of the participants about family planning was measured and the relationship between the factors such as gender, years in the profession, job description and the level of knowledge about family planning methods was evaluated. The data obtained in the study were analyzed in the SPSS statistics 21 program and p0. 05). There was no statistically significant correlation between the scores obtained from the information questions of the resident doctors and their professional duration and age (r1=0. 007, p1=0. 925; r2=0. 071, p2=0. 349). CONCLUSION: In this study, it was observed that the knowledge level of family medicine residents about family planning methods was borderline sufficient among family medicine residents who will be primary health care providers. It should be ensured that family medicine residents have up-to-date information about family planning methods' functions and appropriate use cases, in order to recommend the appropriate family planning methods to patients when necessary or to prevent misuse. KEYWORDS: Family medicine, Family planning, level of knowledge