Hatay ilinde yetiştirilen bazı sarımsak genotiplerinin uçucu yağ, mineral madde ve protein içeriğinin belirlenmesi
Determination of essential oil, mineral and protein content of some garlic genotypes growing in Hatay province
- Tez No: 745636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAİKA YARALI KARAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma, Hatay ilinde yetiştiriciliği yapılan bazı sarımsak genotiplerinin uçucu yağ, mineral madde ve % protein içeriğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma sonuçları sarımsak genotiplerinin kükürtlü bileşik, mineral madde ve % protein içeriği bakımından geniş bir varyasyona sahip olduklarını ortaya çıkartmıştır. Sarımsak genotiplerinin uçucu yağında başta diallyl disulphide olmak üzere 10 kükürtlü bileşik tespit edilmiştir. Genotiplerin içerdiği diallyl disulphide miktarı %41.51 ile %59.48 arasında değişiklik göstermiş ve en yüksek değer (%59.48) Altınözü 2 genotipinden elde edilmiştir. Genotiplerinin mineral madde içeriği de birbirinden farklılık göstermiş, bakır içeriği bakımından Samandağ 2, Samandağ 3 ve Hatay 1, çinko içeriği bakımından Samandağ 1, Hatay 1 ve Hatay 2, sodyum içeriği bakımından Samandağ 2, Altınözü 2 ve Hatay 1, potasyum içeriği bakımından Samandağ 1, Hatay 1 ve Samandağ 3, kalsiyum ve demir içeriği bakımından Samandağ 1, mangan içeriği bakımından Altınözü 2, magnezyum içeriği bakımından ise Samandağ 2, Hatay 1 ve Hatay 2 genotipleri ön plana çıkmıştır. Sarımsak genotiplerinin % protein içeriği %4.77-%7.71 arasında değişmiştir. Araştırmanın Hatay ilinde yetiştirilen sarımsak genotiplerinin ıslah programlarında değerlendirilmesi için bir temel oluşturduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the volatile sulfur compounds, mineral content and % protein of some garlic genotypes grown in Hatay province. The results of the study revealed that the garlic genotypes have a large variation in terms of sulfur compound, mineral and % protein content. In the research, a total of 10 volatile sulfur compounds were detected, mainly diallyl disulphide and its amount in the genotypes varied between 41.51% and 59.48%. The highest value (59.48%) was detected in genotype Altınözü 2. The mineral content of determined in garlic genotypes also differed between genotypes. Genotypes Samandağ 2, Samandağ 3 and Hatay 1 had higher value in terms of copper, Samandağ 1, Hatay 1 and Hatay 2 had higher value in terms of zinc, Samandağ 2, Altınözü 2, and Hatay 1 had higher value in terms of sodium, Samandağ 1, Hatay 1, and Samandağ 3 had higher value in terms of potassium, Samandağ 1 had higher value in calcium and iron, Altınözü 2 had higher value in terms of manganese, and Samandağ 2, Hatay 1, and Hatay 2 had high value in terms of magnesium. The % protein content of the garlic genotypes varied between 4.77% and 7.71%. It is thought that this study will form a basis for the evaluation of these genotypes in breeding programs.