Aksaray ili şeker pancarı (beta vulgaris var. saccharifera L.) ekim alanlarında bulunan yabancı ot türlerinin yaygınlıkları, yoğunlukları ve bazı bitki uçucu yağlarının allelopatik etkilerinin belirlenmesi
Determination of the distribution and density of weed species and the allelopathic effects of some plant essential oils in sugar beet (beta vulgaris var. saccharifera l.) cultivation areas of Aksaray province, Türkiye
  1. Tez No: 990210
  2. Yazar: ALPER USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ÜREMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Aksaray ilinde yetiştirilen şeker pancarı (Beta vulgaris L.) tarlalarında yabancı ot türlerinin yaygınlığı, bulunuş oranları ve bazı bitki uçucu yağlarının bölgede yaygın yabancı ot türlerinin tohumlarının çimlenmesi üzerindeki allelopatik etkileri araştırılmıştır. Yapılan sürveylerde, 16 farklı familyaya ait toplam 50 yabancı ot türü tespit edilmiştir. Bunlar arasında 13 tür çok yaygın (%>50), 12 tür yaygın (%25-49.9) ve 20 tür nadir (%<9.9) sıklıkta kaydedilmiştir. Amaranthus retroflexus, Chenopodium album, Convolvulus arvensis, Setaria viridis ve Portulaca oleracea bölgede yaygın yabancı ot türleri olarak belirlenmiştir. Amaranthus albus, A. retroflexus, Chenopodium album, Convolvulus arvensis, Echinochloa crus galli, Portulaca oleracea, Setaria viridis, Sinapis arvensis ve Solanum nigrum tohumlarının çimlenmesi üzerine dağ kekiği (Origanum syriacum L. var. bevanii (Holms) Ietswaart) (ORISY), İzmir kekiği (Origanum onites L.) (ORION), dağ kekiği ve İzmir kekiği melezi (Origanum syriacum L var. bevanii (Holms) Ietswaart X Origanum onites L.) (MELEZ), Origanum syriacum L var. bevanii (Holms) Ietswaart + Origanum onites L. uçucu yağlarının karışımı (KARIŞIM, 1:1) farklı dozlarda (%1, 2, 4, 8 ve 16 µl/petri) allelopatik etkileri in vitro koşullarda belirlenmiştir. Test edilen uçucu yağlar, yabancı ot tohumlarının çimlenmesini değişen oranlarda engellemiştir. Uçucu yağlar, en düşük dozda uygulandıklarında (1 µl/petri) yabancı ot tohumlarının çimlenmesini %60'ın üzerinde engellemiş, uygulama dozunun artmasıyla çimlenmenin engellenme oranları yükselmiştir. Uçucu yağların 8 ve 16 µl/petri dozlarında tohum çimlenmesini engelleme oranları %90-100 seviyesinde gerçekleşmiştir. Uçucu yağların test edildikleri yabancı ot tohumlarının çimlenmeleri üzerindeki allelopatik etkileri, hem aynı uçucu yağın farklı dozları arasında hem de aynı dozda uygulanan farklı uçucu yağlar arasında önemli farklılıklar göstermiştir. Bu çalışma ile bölgesel düzeyde şeker pancarı tarlalarındaki yabancı ot popülasyonlarının mevcut durumu belirlenmiş ve bitkisel kaynaklı çevre dostu mücadele yöntemlerinin etkinliği ortaya konmuştur. Gelecek çalışmalarda uçucu yağların tarla koşullarında yabancı otlara karşı herbisit olarak uygulanabilirliği, farklı türler üzerindeki uzun vadeli etkileri ve ekonomik analizleri değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the prevalence and occurrence rates of weed species in sugar beet (Beta vulgaris L.) fields cultivated in Aksaray province, as well as the allelopathic effects of certain plant essential oils on the germination of seeds of common weed species in the region, were investigated. Surveys identified a total of 50 weed species belonging to 16 families. Of these, 13 species were recorded as very common (>50%), 12 as common (25–49.9%), and 20 as rare (<9.9%) in frequency. Amaranthus retroflexus, Chenopodium album, Convolvulus arvensis, Setaria viridis, and Portulaca oleracea were identified as common weed species in the region. The allelopathic effects on seed germination of Amaranthus albus, A. retroflexus, Chenopodium album, Convolvulus arvensis, Echinochloa crus-galli, Portulaca oleracea, Setaria viridis, Sinapis arvensis, and Solanum nigrum were determined in vitro for different doses (1, 2, 4, 8, and 16 µl/petri) of essential oils from Syrian oregano (Origanum syriacum L. var. bevanii (Holms) Ietswaart) (ORISY), Turkish oregano (Origanum onites L.) (ORION), a hybrid of Syrian and Turkish oregano (Origanum syriacum L. var. bevanii (Holms) Ietswaart × Origanum onites L.) (HYBRID), and a 1:1 mixture of Origanum syriacum L. var. bevanii and Origanum onites L. essential oils (MIXTURE). The tested essential oils inhibited weed seed germination at varying rates. Even at the lowest dose (1 µl/petri), the essential oils inhibited seed germination by over 60%. The inhibition rate increased with higher doses. At 8 and 16 µl/petri, inhibition rates reached 90–100%. The allelopathic effects of the essential oils on weed seed germination differed significantly both among different doses of the same essential oil and among different essential oils applied at the same dose. This study has assessed the current state of weed populations in sugar beet fields at a regional level and demonstrated the effectiveness of environmentally friendly, plant-based control methods. Future research should evaluate the applicability of essential oils as herbicides under field conditions, their long-term effects on different species, and their economic viability.