Doğu Akdeniz bölgesinde yetiştirilen biberlerde virüs hastalıklarının saptanması ve Karaisalı biber populasyonunun en yaygın virüse karşı reaksiyonu ile bazı dayanıklılık genlerinin belirlenmesi
The detection of virus diseases of pepper in the East Mediterranean region and determination of the reaction of Karaisali pepper population against the most common virus and some resistance genes
  1. Tez No: 463870
  2. Yazar: PELİN KELEŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN BALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmada, 2014-2017 yılları arasında Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinde açık alanda yetiştirilen biber çeşitlerinde virüs hastalıklarının saptanması ve karakterizasyonu amacıyla survey çalışmaları yapılmıştır. Toplanan biber örneklerinin, Cucumber mosaic virus (CMV), Tobacco etch virus (TEV), Potato Y virus (PVY), Tomato spotted wilt virus (TSWV), Pepper mild mottle virus (PMMoV), Tobacco mosaic virus (TMV), Tomato mosaic virus (ToMV), Alfalfa mosaic virus (AMV), Pepper veinal mottle virus (PVMV) ve Pepper mottle virus (PepMoV) ile bulaşık olduğu DAS-ELISA ve RT-PCR yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Belirlenen tekli ve karışık enfeksiyonlar birlikte değerlendirildiğinde; virüs belirtileri açısından şüpheli olarak toplanan örneklerde, Adana ilinde %30,1 ile PVY, Hatay ilinde %28,5 ile PVY ve CMV, Kahramanmaraş ilinde %43,1 ile CMV, Mersin ilinde %23,7 ile CMV ve Osmaniye ilinde %47,6 ile CMV yaygın olarak bulunmuştur. Karaisalı biber populasyonunun 3 saf hattında (K7, K25, K34) TEV hastalığının neden olduğu verim ve kalite kayıpları belirlenmiştir. En yüksek ortalama kayıp oranlarının; toplam verimde K7 hattında (%77,5), salça randımanında K34 hattında (%33,6) olduğu belirlenmiştir. Karaisalı biber populasyonunun toplam 40 farklı saf hattında, TSWV, PVY ve PMMoV için dayanıklılık genlerinin varlığı Markör Destekli Seçim (Marker Assisted Selection-MAS) ile araştırılmıştır. İncelemeye alınan hatlar, TSWV ve PVY hastalığına karşı hassas bulunurken, PMMoV hastalığına 12 hattın dayanıklı, 28 hattın ise duyarlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, survey studies was carried out in order to detect the virus diseases and characterize for pepper varieties grown in open fields in Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaras and Osmaniye provinces between the years of 2014 and 2017. It was determined that collected pepper samples infected with Cucumber mosaic virus (CMV), Tobacco etch virus (TEV), Potato Y virus (PVY), Tomato spotted wilt virus (TSWV), Pepper mild mottle virus (PMMoV), Tobacco mosaic virus (TMV), Tomato mosaic virus (ToMV), Alfalfa mosaic virus (AMV), Pepper veinal mottle virus (PVMV) and Pepper mottle virus (PepMoV), using a double antibody sandwich enzyme-linked immunosorbent assay (DAS-ELISA) and reverse transcription-polymerase chain reaction (RT-PCR) techniques. When the determined single and mixed infections are evaluated together, PVY (30.1%) in Adana province, PVY and CMV (28.5%) in Hatay province, CMV (43.1%) in Kahramanmaras province, CMV (23.7%) in Mersin province and CMV (47.6%) in Osmaniye province were found widely. The losses in yields and the quality of the fruit quality criteria caused by TEV disease were determined for the 3 pure lines (K7, K25, K34) of Karaisali pepper population. The highest average losses for total yield and paste production were in the K7 line (77.5%) and K34 line (33.6%), respectively. The presence of resistance genes for TSWV, PVY and PMMoV in a total of 40 different pure lines of the Karaisali pepper population was investigated by Marker Assisted Selection (MAS). While the lines examined were susceptible to TSWV and PVY, it was found that 12 lines were found to be resistant and 28 lines to be susceptible to PMMoV disease.