Usability evaluation of the health smart home advanced assistant design
Sağlık akıllı ev ileri yardımcı tasarımın kullanılabilirlik değerlendirmesi
- Tez No: 745664
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM TEKİN YÜCESOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, İç Mimari ve Dekorasyon, Science and Technology, Communication Sciences, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Etkileşim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Akıllı ev, cihazları kendi başlarına yapacak şekilde yeniden yapılandırmaları açısından hem pratik hem de kullanıcı için çekici. Ancak böyle bir yaklaşım, engelli veya özel bakıma ihtiyacı olan kişiler için yeni bir bakış açısı gerektirmektedir. Bu araştırma, insanların evdeki sağlıklarına odaklanırken işlerini yenilikçi bir şekilde yönetmelerini destekleyecek bir akıllı ev asistanı önermektedir. Bunu başarmak için, hedef topluluktan on beş adayla röportaj yapıldı ve PACT verileriyle ilgili eğilimler elde edildi ve doğrulandı. Değerlendirmeler bir anket analizine dayanıyordu. Sonuç olarak, UI/UX tasarım sisteminin temel kavramları ve yapısal bileşenleri ile en son teknolojiden yararlanabilecek çözümler tartışılmaktadır. Olgulara ve koşullara dayalı olarak, benzersiz bir akıllı yaşam deneyimi sunmak için mevcut sağlık durumunu yansıtan bir dizi bulgu ve öneri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A smart home is both practical and appealing to user in terms of connecting devices reconfiguring them to do things on their own. However, such approach necessitates a new perspective for who has disabilities or who require particular care. This research proposes a smart home assistant that will support people manage their work in an innovative way while focusing on their wellness at home. To accomplish this, fifteen nominees from the target society were interviewed and the trends associated with PACT data were obtained and validated. The evaluations were based on a questionnaire analysis. As a result, the fundamental concepts and structural components of the UI/UX design system, as well as solutions that can take advantage of the most recent technology, are discussed. Based on the facts and circumstances, a number of findings and recommendations that reflect the current state of health are drawn in order to deliver a unique smart life experience.