Bankalarda finansal performansın belirleyicileri: Çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim (ESG) skorlarının etkisi üzerine uluslararası bir araştırma
Determinants of financial performance in banks: An international study on the impact of environmental, social and corporate governance (ESG) scores
- Tez No: 745665
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GAMZE GÖÇMEN YAĞCILAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, 2010-2019 yılları arasında 25 ülkeden 63 banka kapsamında, bankaların çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim (ESG) faaliyetlerinden elde edilen performanslarının ESG, kombine ESG, ESG tartışma, ESG çevresel, ESG sosyal ve ESG kurumsal yönetim olmak üzere 6 farklı skor üzerinden aktif ve özsermaye karlılıklarına etkisini ortaya koymaktır. Yapılan analizler sonucunda ESG, ESG sosyal ve ESG çevresel skorunun banka aktif karlılığını negatif, ESG kurumsal yönetim skorunun pozitif yönde etkilediği ve kombine ESG ve ESG tartışma skorunun ise aktif karlılığı etkilemediği tespit edilmiştir. Banka özsermaye karlılığı açısından elde edilen sonuçlara göre; banka özsermaye karlılığı ile ESG sosyal skoru arasında negatif yönlü ilişki görülürken; ESG, kombine ESG, ESG tartışma, ESG kurumsal yönetim ve ESG çevresel skoru ile banka özsermaye karlılığı arasında anlamlı bir ilişki elde edilememiştir. Çok yüksek insanı gelişmişlik ve yüksek gelir düzeyine sahip ekonomilerde faaliyet gösteren bankaların kombine ESG ve ESG tartışma skorlarının diğer ekonomilerde faaliyet gösteren bankalardan anlamlı şekilde düşük olduğu ve ESG, ESG sosyal, ESG çevresel ve ESG kurumsal yönetim skorlarının gelişmişlik ve gelir seviyesine göre anlamlı bir farklılık yaratmadığı tespit edilmiştir. Kombine ESG, ESG kurumsal yönetim ve ESG çevresel skoru açısından Doğu Asya ve Pasifik, Avrupa ve Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika, Kuzey Amerika, Latin Amerika ve Karayipler, Güney Asya olmak üzere 6 bölge arasında anlamlı farklılıklar olduğu, ESG, ESG tartışma, ESG sosyal skoru açısından bölgeler arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulguların gelecekte başta bankacılık sektörünün olmak üzere düzenleyici ve denetleyici kuruluşların, kamu ve özel sektörün, kurumsal ve bireysel yatırımcıların alacakları kararlara yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to reveal the effect of the performance of Banks' environmental, social and corporate governance (ESG) activities on their return on assets and equity based on 6 different scores: ESG, combined ESG, ESG discussion, ESG environmental, ESG social and ESG corporate governance within the scope of 63 banks from 25 countries between 2010-2019. As a result of the analyzes, it has been determined that ESG, ESG social and ESG environmental score affect the bank's return on assets negatively, ESG corporate governance score has a positive effect, and the combined ESG and ESG discussion score does not affect the return on assets.According to the results obtained in terms of bank return on equity, there was a negative relationship between bank return on equity and ESG social score, and a meaningless relationship with ESG, combined ESG, ESG discussion, ESG corporate governance and ESG environmental score. It has been determined that the combined ESG and ESG discussion scores of banks operating in economies with very high human development and high income levels are significantly lower than banks operating in other economies. It has also been determined that ESG, ESG social, ESG environmental and ESG corporate governance scores do not make a significant difference according to the level of development and income. In terms of combined ESG, ESG corporate governance and ESG environmental score, it has been revealed that there are significant differences between 6 regions: East Asia and Pacific, Europe and Central Asia, Middle East and North Africa, North America, Latin America and Caribbean, South Asia. It was found that there was no significant difference between regions in terms of ESG, ESG discussion, and ESG social score. It is expected that the findings obtained as a result of the analyzes will guide the decisions to be taken by especially in the banking sector ,the regulatory and supervisory institutions, the public and private sector and by the institutional and individual investors as well.