İlköğretim okullarındaki öğretmenlerin nitelikleri (İzmir örneği)
The Qualities of the teachers in primary schools (İzmir sample)
  1. Tez No: 74568
  2. Yazar: NEBİLE YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, İzmir ilköğretim okulu öğretmenlerinin, yöneticilerinin ve denetmenlerinin görüşlerinden yararlanarak, İzmir ilköğretim okulu öğretmenlerinin“etkili Öğretmen nitelikleri”ni ne ölçüde gösterdiklerini belirlemek ve buradan hareketle öğretmenlerin ve eğitimin daha etkili olabilmesi için öneriler geliştirmektir. Genel tarama türündeki bu araştırma izmir metropol bölgesinden randomla alman 213 ilköğretim öğretmeni, 75 ilköğretim yöneticisi ve 70 ilköğretim denetmeni örneklemi oluşturmuştur. Araştırmada, veri toplama aracı olarak“Etkili öğretmen Nitelikleri”Anketi kullanılmıştır. Anket beş dereceli likcit tipi bir ankettir ve 63 maddeden oluşturulmuştur. Bu araştırmaya göre: 1. İzmir ilköğretim okulu öğretmenleri“etkili öğretmen niteliklerini, İzmir ilköğretim okulu öğretmen ve yöneticilerine göre %50 ile % 75 arası oranda, ilköğretim denetmenlerine göre ise % 25 ile %75 arası oranda göstermektedirler. 2. İzmir ilköğretim okulu öğretmenlerinin ”etkili öğretmen nite!ikleri“ni ne ölçüde gösterdikleri konusunda, İzmir ilköğretim okulu öğretmenlerinin kişisel bilgi değişkenlerinin çoğuna göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. 3. İzmir ilköğretim okulu öğretmenlerinin ”etkili öğretmen niteîiklerP'ni ne ölçüde gösterdikleri konusunda, İzmir ilköğretim okulu yöneticilerinin kişisel bilgi değişkenlerine göre anlamlı bir fark bulunmamıştır. 4. İzmir ilköğretim okulu öğretmenlerinin“etkili öğretmen nitelikleri”ni ne ölçüde gösterdikleri konusunda, İzmir ilköğretim denetmenlerinin mezun olunan okul durumlarına göre anlamlı bir fark bulunmamış, hizmet-içi eğitim kursuna katılıp katılmama durumlarına göre ise anlamlı bir fark bulunmuştur. 5. İzmir ilköğretim okulu öğretmenlerinin "etkili öğretmen niteliklerini ne ölçüde gösterdikleri konusunda, İzmir ilköğretim okulu öğretmenleri, yöneticileri ve denetmenlerinin görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. IV v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research, is to determine by benefiting from the views of teachers and administraters and inspecters of primary schools located in İzmir, how much the teachers of primary schools, located in İzmir show“effective teacher qualites”and with the help of this giving advises in order to maintein effectiveness, both in teachers and education. This research which is the from of a general review contains data that is collected random from primary school teachers 213, primary school managers 75 and 70 primary school inspecters in İzmir metropol area.“Afffective Teacher Qualities”survey was used as data collecting means in this rearch. The survey is a five degree Likert type scala and on contains 63 articles. According to this research: 1. When the views of primary school teachers and managers and cansiders the primary7 school teachers in İzmir show“Effective Teacher Qualities”in a ratio between % 50-% 75 besides in primary education inspecters views this ratio is between % 25-% 75. 2. In the matter of how much the primary school teachers show“Effective Teacher Qualities”a meaningful difference couldn't have been found according to the majority of personal knowledge variables of primary school teachers of İzmir. 3. In the matter of how much the primary school teachers show“Effective Teacher Qualities'^ meaninful difference couldn't have been found according of personal knowledge variables of primary school teachers of İzmir. 4. In the matter of how much the primary school teachers in İzmir, show ”Effective Teacher Qualities“ a meaningful difference couldn't have been found from the point of the scool that the inspecters graduated from but from of point of inspecters' attendance to in service courses. 5. In the matter of how much the primary school teachers in İzmir, show ”Effective Teacher Qualities" a meaningful difference couldn't has been found many the views of primary school teachers, managers and inspecters. V