Political İslam in Iraq and its impact on foreign relations from 2005 to 2020
Irak'ta siyasal İslam ve 2005'ten 2020'ye dış ilişkilere etkisi
- Tez No: 745731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİBA GHANEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, devlet yönetiminde İslami düşüncenin gelişmiş bir versiyonunu sunmayan siyasi İslam partilerinin yönetimi altındaki Irak dış politikası için net bir metodoloji bulmaya çalışmaktadır. Bunun yerine durgunluğunu yaşadı ve bir düşünce yenilenmesi krizinin varlığına rağmen, muhalefet partilerinin olduğu dönemin aksine herhangi bir yönetim modeli sunabilecek önermeler bulunmamaktadır. Çalışma ayrıca Irak'ın Arap çevresiyle olan ilişkilerinin dalgalanmasının nedenlerini ve bu dalgalanmanın tarihsel ve mezhepsel boyutlarının etkisinin boyutunu araştırmaya çalışmaktadır. Bunun nedeni, siyasal İslam partilerinin ulusal kimliği güçlendirmeye bel bağlamak yerine, güç kazanmak ve ilişkilerini yönetmek için kitlelerin ve müttefiklerin sempatisini kazanmak için mezhep kimliği geliştirmeye bel bağlamalarıdır. Bu nedenle bu çalışmada siyasi İslam partilerinin dış ilişkilerini Irak'ın bölgedeki genel ulusal çıkarlarına hizmet edecek şekilde açık ve dengeli bir şekilde yönetmelerini sağlayacak çözümler aranmaktadır. Araştırmanın seçilmesinin en önemli nedenlerinden biri, Irak dış politikasının, uluslararası arenada önemli bir rol oynayabilmesi için siyasi ve uluslararası kazanımlar sağlamaya çalıştığı ulusal bir duygudan kaynaklanan eşit temel kuralların acilen oluşturulması ihtiyacıdır. Gelecekte topluma, aynı şekilde çalışma bölgesindeki karar verici ve siyasi analistlere de fayda sağlamaktadır. Çalışmanın pratik sonuçlarının, siyasal İslam ile uluslararası ilişkiler arasındaki ilişkinin ve doğasının araştırılmasında yattığı söylenebilir. Bu çalışmanın önemi, sadece iktidarı elinde bulunduran dini siyasi partilerin rolünün sunumundan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada herhangi resmi olmayan bir silahlı cihatçı grup ele alınmayacaktır. Çünkü Irak'ın dış politikasının çizimini etkilemede onların herhangi bir yasal kapasiteleri bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study tries to find a clear methodology for Iraqi foreign policy under the rule of political Islam parties that did not present an advanced version of Islamic thought in the administration of the state. Instead, it suffered from its stagnation and despite the existence of a crisis of renewal of thought, there are no propositions that can present any model for governance contrary to what it was in the period during which there were opposition parties. The study also tries to research the reasons for the fluctuation of Iraqi relations with its Arab surroundings and the extent of the impact of the historical and sectarian dimensions of that fluctuation. The reason for this is the reliance of political Islam parties on developing sectarian identity to gain the sympathy of the masses and allies in order to gain power and manage their relations instead of relying on strengthening the national identity. Therefore, we are looking in this study for solutions that enable political Islam parties to manage their foreign relations in an open and balanced manner in a way that serves the general national interest of Iraq in the region. One of the most important reasons for choosing the research is the urgent need to establish equal basic rules for the Iraqi foreign policy stemming from a national feeling through which it seeks to bring political and international gains so that it can have an important role in the international community in the future. Likewise, the study provides benefit to the decision maker and political analyst in the region. The practical results of the study could be said to lie in investigating the link and the nature of the relationship between political Islam and international relations. The importance of this study is through its presentation of the role of religious political parties that hold power only, and for this reason I will not address in this study any unofficial armed jihadist groups, as they do not have any legal capacity through which they can influence the drawing of the foreign policy of Iraq.