İdarenin taraf olduğu uyuşmazlıkların arabuluculuk yoluyla çözümlenmesi
Resolving disputes where administrative body is a party by mediation
- Tez No: 745730
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Tüm hukuki uyuşmazlıklarda olduğu gibi, idarenin bir tarafını oluşturduğu uyuşmazlıkların çözümlenmesi esas olarak yargı yerlerince gerçekleştirilmektedir. Yargılamanın uzun, masraflı ve sınırlı ölçüde gerçekleşmesi arabuluculuk gibi alternatif uyuşmazlık çözüm yollarına başvurmayı elzem hale getirmiştir. Yargılamaya gerçek anlamda bir“alternatif”teşkil etmeyen, yargılamaya göre daha kolay, masrafsız ve esnek çözümler sunmayı hedefleyen uyuşmazlık çözüm yollarından biri olan arabuluculuk, ülkemizde uyuşmazlık çözümünde bir süredir başvurulmakta olan bir yoldur. İdarenin taraf olduğu uyuşmazlıkların çözümlenmesinde alternatif uyuşmazlık çözüm yolu olarak arabuluculuğun kullanılmasında bir engel bulunmamaktadır. Ancak bu uyuşmazlıklardan hangilerinin arabuluculuk yoluyla çözümlenmeye elverişli olup olmadığının tespit edilmesi hususu önem arz etmektedir. Taraflar arasında eşitlik ilkesinin gözetilmesini temel alan arabuluculuk kurumunun özellikle idari uyuşmazlıkların çözümlenmesi bakımından etkili bir başvuru yolu olup olmadığı konusu bu çalışmada yabancı ülke uygulamaları da yer verilerek incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As in all legal disputes, the resolution of disputes in which the administrative body is a party is carried out mainly by the judicial authorities. The fact that trial is long, costly and limited has made it essential to resort to alternative dispute resolution methods such as mediation. Mediation, which is one of the dispute resolution methods that does not constitute a real“alternative”to trial and aims to provide easier, cost-free and flexible solutions than trial, is a way that has been applied in dispute resolution in our country. There are no obstacles to the use of mediation as an alternative dispute resolution method in resolving disputes to which the administrative body is a party. However, it is important to determine which of these disputes are suitable for settlement through mediation and which are not. In this study, the issue of whether the mediation based on the observance of the principle of equality between the parties is an effective decourse, especially in terms of resolving administrative disputes, has been examined by including foreign country applications in this study.