Sanal oyun simülasyonunun hemşirelik birinci sınıf öğrencilerinin tanı ve hedef oluşturmalarına etkisi
The effects of virtual game simulation on first year nursing students' forming diagnoses and setting goals
- Tez No: 745766
- Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırma, sanal oyun simülasyonunun hemşirelik birinci sınıf öğrencilerinin hemşirelik tanısı belirleme, hedef oluşturma ve tanı önceliklendirmesine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel araştırma şeklinde yapılmıştır. Araştırmaya, Çankırı Karatekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü'ne 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Bahar Döneminde Hemşirelik Esasları II Dersi'ne kayıtlı 102 öğrenci alınmıştır. Araştırmanın uygulanabilmesi için etik kuruldan ve kurumdan yazılı izinler alınmıştır. Öğrenciler, randomizasyon yöntemi ile 51 kontrol ve 51 müdahale olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Veriler, tanıtıcı özellikler formu, hemşirelik tanısı belirleme, hedef oluşturma ve tanı önceliklendirme formu, sanal değerlendirme simülasyonu ve sanal oyun simülasyonu değerlendirme formu ile toplanmıştır. Tüm öğrencilere hemşirelik süreci ders içeriğine göre sınıfta teorik eğitim verilmiştir. Teorik eğitimden sonra kontrol grubundaki öğrencilere apendektomi vakası ve bakım planı sınıfta anlatılmış, müdahale grubundaki öğrenciler ise aynı vakaya göre geliştirilen eğitim içerikli sanal eğitim simülasyonu bilgisayar laboratuvarında oynatılmıştır. Bir hafta sonra kontrol grubundaki öğrenciler kronik obstrüktif akciğer hastalığı vakasına göre hazırlanan hemşirelik tanısı belirleme, hedef oluşturma ve tanı önceliklendirme formunu sınıfta doldurmuş, müdahale grubundaki öğrenciler ise aynı vakaya göre geliştirilen değerlendirme içerikli sanal değerlendirme simülasyonunu bilgisayar laboratuvarında oynamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, ki-kare testi ve Mann Whitney-U testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, müdahale grubundaki öğrencilerin hemşirelik tanısı belirleme ve hedef oluşturma puan ortalamasının kontrol grubundaki öğrencilere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p0,05). Hemşirelik eğitiminde örgün eğitimi destekler nitelikte hemşirelik tanısı ve hedef oluşturmanın öğretilmesinde sanal oyun simülasyonunun kullanılması ve farklı vakalarda hemşirelik sürecinin tüm basamaklarını içeren sanal oyun simülasyonlarına yönelik çalışmaların tekrarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a randomized controlled experimental study to evaluate the effect of virtual game simulation on nursing diagnosis determination, goal setting and diagnosis prioritization of first year nursing students. 102 students enrolled in Nursing Fundamentals II Course in the Spring Semester of 2021-2022 Academic Year at Çankırı Karatekin University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing were included in the study. Written permissions were obtained from the ethics committee and the institution in order to carry out the study. The students were divided into two groups, 51 control and 51 intervention, by randomization method. Data were collected with the descriptive features form, nursing diagnosis determination, goal setting and diagnosis prioritization form, virtual evaluation simulation and virtual game simulation evaluation form. All students were given theoretical education in the classroom according to the course content of the nursing process. After the theoretical training, the appendectomy case and the care plan were explained to the students in the control group in the classroom, and the students in the intervention group were played in the computer laboratory with the educational content developed according to the same case. One week later, the students in the control group filled the nursing diagnosis, goal setting and diagnosis prioritization form prepared according to the chronic obstructive pulmonary disease case in the classroom, while the students in the intervention group played the virtual evaluation simulation with the evaluation content developed according to the same case in the computer laboratory. Chi-square test and Mann Whitney-U test were used to evaluate the data. As a result of the study, it was determined that the nursing diagnosis determination, goal setting and total knowledge score averages of the students in the intervention group were statistically significant higher than the students in the control group (p0,05). It is recommended to use virtual game simulation in teaching nursing diagnosis and goal setting that supports formal education in nursing education, and to repeat studies on virtual game simulations that include all stages of the nursing process in different cases.