Genç kadın basketbolcuların müsabaka sırasında enerji tüketimi
Energy consumption of young female basketball players during competition
- Tez No: 496881
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı; genç kadın basketbolcuların resmi basketbol oyun kuralları çerçevesinde gerçekleştirdikleri bir basketbol müsabakası sırasında; kalp atım hızları, maksimum oksijen tüketimi ve enerji tüketiminin incelenmesidir. Araştırmaya lisanslı olarak basketbol oynayan ve düzenli antrenman yapan 10 genç kadın basketbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma kapsamında basketbolcuların; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, VKİ, VYY, maks. VO₂, müsabaka sırasındaki KAS, VO₂ ve enerji tüketimleri incelenmiştir. Verilerin analizi; SPSS 21,0 istatistik paket programında ortalama ve standart sapma hesaplanarak gerçekleştirilmiş, verilerde normal dağılım ve homojeniteye bakılıp parametreler arasında ilişki olup olmadığı parametrik test olan Pearson korelasyon testi ile hesaplanmış ve anlamlılık p ≤0,05 düzeyinde değerlendirilmiştir. Ölçümler sonucunda genç kadın basketbolcuların ortalama değerleri; yaş 16,5±0,92 yıl, boy uzunluğu: 173,4±3,35 cm, vücut ağırlığı 70,3±11,7 kg, VKİ: 23,28±3,6, VYY' si % 23,54±6,6, müsabaka KAS 140,5±7,73 atım/dk, VO₂ max 39,19±4,20 ml/kg/dk, VO₂ müsabaka 16,66±3,95 ml/kg/dk, müsabaka enerji tüketimi 5,64±1,68 kcal/dk olarak belirlenmiştir. Kadın basketbolcuların müsabaka VO₂ max ile VKİ arasında (r=0,078), müsabaka VO₂ max ile sporcunun attığı sayı arasında (r=0,396) müsabaka KAS ort ile koşu bandı testi VO₂ max arasında (r=-0,057), koşu bandı testi VO₂ max ile VKİ arasında (r=0,480) ve koşu bandı VO₂ max ile müsabaka VO₂ max arasında (r=0,173) anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Bu doğrultuda, genç kadın basketbolcuların müsabaka sırasında belirlenen fizyolojik cevaplarının (enerji tüketimi: 226,60 ± 67,6kcal, VO₂: 16,66 ± 3,95 ml/kg/dk) düşük-orta yoğunlukta olduğu ve müsabaka sırasındaki fizyolojik cevapların sadece müsabaka koşullarında değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research was to study the heart rate, maximal oxygen consumption and energy expenditure of young female basketball players during an official competition. Ten regularly trained and officially licensed young female basketball players voluntarily participated in this study. During the study; height, body weight, BMI, BF%, VO₂ Max and energy expenditure of the players were evaluated. For the analysis of the data: the mean and standard deviations were calculated through the use of the SPSS 21.0 statistical program whereas the relationship between the parameters were analyzed by the Pearson correlation test and evaluated at the p≤0.05 significance level. The result of all the mean values of the measured parameters showed that the young female basketball players were; age 16,5 ± 0,92 years, height: 173,4 ± 3,35 cm, body weight 70,3 ± 11,7 kg, BMI 23,28 ± 3,6 k/m², BF% 23,54% ± 6,6, HR match 140,5±7,73 beat/min, VO₂ max 39,19±4,20 ml/kg/min, VO₂ match 16,66±3,95 ml/kg/min, energy expenditure 5,64±1,68 kcal/min, respectively. There were no significant relationship between competition VO₂ max and BMI (r=0,078), between competition VO₂ max and player score (r=0,396), between competition heart rate and treadmill VO₂ max (r=-0,057), between treadmill VO₂ max and BMI (r=0,480), between treadmill VO₂ max and competition VO₂ max (r=0,173) of the young female basketball players. In accordance with this study, the results showed that the physiological response of the players during competition (energy expenditure: 226,60 ± 67,6 kcal, VO2: 16,66 ± 3,95 ml/kg/min) were at the low-moderate intensity level which should only be evaluated for the competition conditions.