Farklı illerdeki basketbol takımlarının bazı fizyolojik parametrelerinin ve müsabaka öncesi sonrası kan laktat seviyelerinin karşılaştırılması
The comperison between prameters of several phyological features of the basketball teams which are pleced in different cities and the lactate levels before/after competitions
  1. Tez No: 379324
  2. Yazar: ENGİN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATİH KIYICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Farklı İllerdeki Basketbol Takımlarının Bazı Fizyolojik Parametrelerinin ve Müsabaka Öncesi Sonrası Kan Laktat Seviyelerinin Kar?ıla?tırılması Amaç. Türkiye'nin farklı coğrafi bölgesinde antrenman yapan basketbolcuların, müsabaka öncesi ve sonrası fiziksel ve fizyolojik durumlarını analiz etmek, kan laktat seviyelerini tespit ederek bölgesel farklılıkları incelemektir Materyal ve Metot. Ara?tırmaya Bölgesel Ligde mücadele eden olan Erzurum Atatürk Üniversitesi Basketbol Takımı (1869m), Trabzon Edward?s Coffee ?dmanocağı Basketbol Takımı (10m) ile Türkiye Basketbol ?kinci Liginde oynayan Uşak Üniversitesi Belediye Spor Basketbol Takımı (919m) olmak üzere toplam otuz sekiz sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Çalışma grubunun fiziksel ve fizyolojik özellikleri Tanita TBF 300, vücut analiz cihazı ile kan laktat değerleri ise Lactate Scout cihazı ile tespit edilmiştir. Bulgular.
Özet (Çeviri)
The Comperison Between Prameters of Several Phyological Features of the Basketball Teams which are Pleced in Different Cities and the Lactate Levels before/after Competitions Aim. The aim of the study is to analyse physical and physiological conditions of basketball players before and after the competition, which do training different regions in Turkey and to examine the regional differences by blood lactate degree. Material and method. In total, thirty eight students has participated in this study which consist of Erzurum Team (1869m) and Trabzon Team (10m) competing in Regional League, Usak Team (919m), competing in Turkish Basketball Second League. The physical and physiological conditions of the control group have been identified by using Tanita TBF-300 body analyser and blood lactate degree has been identified by using Lactate Scout device. Results.