Koroner anjiografi sonrası kontrast nefropati gelişen hastalarda oksidatif stres indeksi ve 8 -hidroksi 2'-deoksi guanozin düzeyi ile DNA hasar analizi
DNA damage analysis with oxidative stress index and 8- hydroxy 2'-deoxy guanosine level in patients developing contrast nephropathy after coronary angiography
  1. Tez No: 745776
  2. Yazar: ÖZGE DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜYA MUTLUAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kontrast Nefropati (KMN), kontrast maddeye maruziyet sonrası ortaya çıkan iyatrojenik bir akut böbrek hasarıdır. Yapılmış olan çalışmalarda ileri yaş, kronik böbrek hastalığı, kalp yetmezliği, anemi, hipertansiyon, hiperürisemi varlığının KMN gelişim riskini arttırdığı görülmüştür. Ayrıca oksijen radikallerinin, kontrast ajanların doğrudan nefrotoksisitesinin ana aracısı olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda kontrast nefropati ile oksidatif stres ve DNA hasarını; kontrast nefropati için önemli predispozan faktörleri araştırmayı planladık. Çalışmamızda KMN için en önemli belirteçlerin ileri yaş ve kalp yetmezliği olduğunu saptadık. Kontrast nefropati olanlar ve olmayanlar karşılaştırıldığında TOS değerlerinin anjiografi sonrası nefropati olan grupta, olmayana göre daha az düştüğünü gördük. Tıpkı OSİ'de olduğu gibi DNA hasar göstergelerinden kabul edilen, 8-OhDG'nin de kontrast nefropati olanlarda ve olmayanlarda benzer değerlerde olduğunu saptadık. Ürik asit ile TAS arasında pozitif korelasyon saptadık. Kontrast nefropati patogenezinde oksidatif stresin önemli rolünün olduğu önceki çalışmalarda gösterilmiş olsa da çalışmamızda KMN gelişimi ile oksidatif stres arasında güçlü bir ilişki bulunamamıştır. Görülebildiği kadarı ile KMN'de 8-OhDG ile DNA hasarını inceleyen ilk çalışma olup, KMN gelişimi ile DNA hasarında artış olduğu gösterilememiştir. Günümüzde kullanılan kontrast maddelerin daha az miktarda ve daha az toksik maddeler olarak seçiliyor olmasının DNA hasarının ortaya çıkmasını engelleyebileceği düşünülmüştür. Çalışmamızda varılan bir başka sonuç da perkutan girişim yapılan hastalarda TAS düzeyinin arttığı, TOS ve OSİ'nin azaldığı görülmüştür; revaskülarizasyon TOS'u yani oksidatif statusu azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Contrast Nephropathy (CMN) is an iatrogenic acute kidney injury that occurs after exposure to contrast media. Studies have shown that advanced age, chronic kidney disease, heart failure, anemia, hypertension, and presence of hyperuricemia increase the risk of CN development. In addition, oxygen radicals are thought to be the main mediator of direct nephrotoxicity of contrast agents. In our study, oxidative stress and DNA damage with contrast nephropathy; We planned to investigate important predisposing factors for contrast nephropathy. In our study, we found that the most important markers for CMN were advanced age and heart failure. When those with and without contrast nephropathy were compared, we found that TOS values decreased less in the group with nephropathy after angiography than in the group without nephropathy. We found that 8-OhDG, which is considered as an indicator of DNA damage, was similar in patients with and without contrast nephropathy, just like in OSI. We found a positive correlation between uric acid and TAS. Although previous studies have shown that oxidative stress has an important role in the pathogenesis of contrast nephropathy, no strong correlation was found between the development of CMN and oxidative stress in our study. As can be seen, it is the first study to examine DNA damage with 8-OhDG in CMN, and an increase in DNA damage with the development of CMN could not be demonstrated. It has been thought that the selection of contrast agents used today in lesser amounts and as less toxic agents may prevent the occurrence of DNA damage. Another result of our study was that the TAS level increased and TOS and OSI decreased in patients who underwent percutaneous intervention; Revascularization can reduce TOS, ie oxidative status.